Dokázala přesvědčit své známé, že nebude problém obnosy vrátit. A podle obžaloby je ovlivnila tak, že s ní klidně vyrazili do banky, kde si půjčili, aby ona měla peníze. Proto je Romaniya Havelková viněna z podvodu, za nějží jí hrozí až desetileté vězení. Celková škoda je vyčíslena na více naž 7,5 milionu korun. Žena je obžalována z jedenačtyřiceti skutků.

V pátek proces druhým dnem pokračoval u Krajského soudu v Hradci Králové. Rozsudek by mohl být vynesen na konci příštího týdne.

Jednou z žen, které měla Havelková obrat, je Hana Hašková. Ta vystupuje v kauze jako svědkyně, týká se jí pět bodů obžaloby. „Nějakou dobu jsme se kamarádili," vzpomínala na dobu před pár lety, kdy začal její vztah s obžalovanou.

Jaké jsou trestní sazby za podvod
Trestní sazby za zločin nazvaný podvod určuje paragraf 209 trestního zákoníku. Postihy se pohybují od propadnutí majetku, přes podmíněné tresty – až po desetileté vězení.
Tento rozsah určuje popis skutku, při němž se používají formulace jako „způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou", což je až za dva roky, či „způsobí škodu velkého rozsahu (kauza Romanyie Havelkové)", za což může pachatel dostat až desetiletý žalář. Zásadní není ani to, zda je podvod dokonán, trestná je i jeho příprava.

Zřejmě také proto přistoupila na požadavek podnikatelky, jež provozovala síť trafik v Jaroměři a Hradci Králové. Půjčila jí peníze. „Říkala, že se rozchází s manželem a potřebuje ho vyplatit," vykládala Hašková.

To podle všeho nebyla pravda, neboť Havelková i při výslechu tvrdila, že společně 
s manželem měla zvládat veškeré úvary splácet…

Ale zpět k Haškové. První půjčkou to neskončilo, následovaly další. „Využívala také špatný zdravotní stav dcery," objasnila svědkyně, jak se nechala přesvědčit. A také ozřejmila, jak získaly peníze technicky.

Havelková totiž dokázala ošálit banku, ta pak poskytla Haškové úvěr. „Obstarala mi potvrzení, že jsem prodavačka v jejím stíánku."

Po odchodu s peněžního ústavu finance předala Havelkové – ta stejně jako v dalších případech slíbila, že bude půjčku splácet. „Ale od poloviny roku 2012 nic nezaplatila," podotkla svědkyně.

To je v této kauze klasická situace. „Vytloukala klín klínem," řekl státní zástupce JIří Viesner. „Myslela jsem, že zvládnu vše splácet," reagovala Havelková. Jenže nedokázala to.