Bylo den po milionovém přepadení směnárny v Harrachově. Přesně 13. února tohoto roku.

Jan Červeňák vezl autem svého spolupracovníka Radka Krejčíře a také jeho známého Mariana Gabora. Zastavili u lesa a Gabor kamsi vyběhl. Červeňák se zatím zeptal Krejčíře, zda by mu nepůjčil patnáct stovek. On ihned vytáhl 2 tisíce a dal mu je. „Zeptal jsem se: Kde jsi vzal tolik peněz? A on mi odpověděl: Udělali jsme Harrachov," vypověděl Červeňák, když vstoupil jako svědek.

Krajský soud v Hradci Králové za loupež, jejíž obětí se stala směnárnice, a při níž muži sebrali více než milion korun, v úterý odsoudila trojici pachatelů. Gabor a Krejčíř si vyslechli, že stráví ve vězení sedm a půl roku. Patrik Štajer, ač loupež fyzicky provedl, dostal nejnižší postih - pět a půl roku za mřížemi.

Soud řešil, kdo byl hybatelem případu. Muži si odpovědnost mezi sebou přehazovali, dokonce mluvili o jakémsi Kouzelníkovi, který je měl ke zločinu ponoukat.

Samotný akt loupeže nakonec udělal Štajer, který sebral směnárnici kabelku. „Dostal jsem zprávu, pak přijela ke mně, byla rozrušená, prý ji přepadl někdo maskovaný," popsal majitel firmy.

Žena šla jako vždy k autu, kabelku hodila na sedadlo spolujezdce a chtěla nasednout, když uviděla muže v masce. „Když jsme se přetahovali, tak jsem si všimla, že má něco v ruce. Myslela jsem si, že je to pistole," vykládala. „Kabelku jsem pustila, protože jsem měla strach."

Štajer opravdu ozbrojený byl, v rukávu měl však zastrčený teleskopický obušek. „Vyhrožovali mi," vysvětlil, proč loupež provedl. Policie opravdu objevila SMS zprávy, které to potvrdily.

Zkoušeli domluvit fingovanou loupež
Přepadení směnárnice nebyl nápad, který trojici mužů spadl z nebe. Podle všeho na něj mysleli mnohem delší dobu. Zdeněk Votoček, který vystupoval v případu jako svědek, prozradil, že se u něj už dříve informovali, zda by bylo něco podobného vůbec možné. Pracuje totiž v areálu, kde je směnárna umístěna.
„Ptali se mě, jestli by nešlo s napadenou paní domluvit fingované přepadení," prozradil. „Za informace mi nabízeli podíl, ale já jsem s tím nechtěl mít nic společného," dodal.
Nakonec jim prý prozradil, že denní tržba směnárny je přibližně 200 tisíc korun - a že ji pracovnice nosí po skončení otevírací doby do nedalekého hotelu Praha. „Ptali se mě, jestli se nezúčastním, ale odmítl jsem."