Devětačtyřicetiletý místní muž na jízdním kole tady povalil na zem ženu ve vysokém stupni těhotenství, která navíc vezla kočárek s batoletem, a začal ji agresivně osahávat. Žena mu v sebeobraně ukousla kus jazyka. Tím se zachránila – muž utekl a přivolal si lékařskou pomoc s tím, že mu jazyk ukousl pes. Násilníka během hodiny zadržela policie v areálu fakultní nemocnice, kam jej sanitka odvezla k ošetření. Více ZDE.

Obvinění

Vyšetřování případu běhemstředy přineslo další zajímavé informace a souvislosti. „Devětačtyřicetiletý muž z Hradce Králové byl obviněn ze spáchání přečinu znásilnění,“ říká v této souvislosti Lenka Burýšková z tiskového oddělení Krajského ředitelství Policie České republiky v Hradci Králové.

„Zároveň využil svého práva a k věci odmítl vypovídat. Ze strany policie bude státnímu zástupci podán návrh na vzetí obviněného do vazby. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let.“

Pohled psychologa

Úterní případ je výjimečný přinejmenším ve dvou ohledech: sexuálně motivované přepadení za bílého dne na rušné ulici, jehož obětí je navíc zjevně těhotná žena s kočárkem, policisté nepamatují, stejně jako odhodlanou reakci přepadené ženy.

Známý královéhradecký psycholog Jan Lašek výjimečnost případu potvrzuje: „Reakce ženy je skutečně mimořádná, ale pochopitelná. Těhotná žena bránící navíc batole v kočárku se prostě bije jako lvice, to je v tomto případě prostě instinkt samice. Pokud jde o osobnost násilníka, nepřikládal bych větší váhu tomu, že přepadal za bílého dne a mezi lidmi. V podobných případech jde vždy především o nezvládnutí základního lidského pudu – takový člověk se jej jednoduše rozhodne uspokojit teď a tady, když to na něj takříkajíc přijde. Tím je samozřejmě svému okolí nebezpečný.“

Zkusil to v pondělí?

Policisté nevylučují, že obviněný muž má na svědomí více obdobných případů. Je například důvodně podezřelý, že o den dříve, v pondělí 11. července krátce po desáté hodině dopolední, napadl na Pardubicku dvacetiletou dívku. Mělo se tak stát mezi Opatovicemi nad Labem a Březhradem u vlakového nádraží. Muž s jízdním kolem měl dívku předjet, zastavit a bezdůvodně ji uchopit kolem ramen. Při dalším kontaktu se dívka začala bránit a poté, co ji povalil na zem, jej měla poranit v obličeji. Pachatel z místa činu odjel na jízdním kole. Dívka vyvázla naštěstí bez zranění.

Ivana Fričová