„Byla to jedna z našich priorit. Stav komunikace je velmi špatný a neukázněnost řidičů nejmarkantnější v celém kraji. Jednalo se o opatření trochu netradiční, ovšem výsledky dokazují, že jsme vykročili správným směrem," uvedl k dopravně bezpečnostní akci, na níž bylo nasazeno 342 policistů, vrtulník i passaty z ostatních regionů Jan Švejdar, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.

Výjimečný byl zátah na piráty silnic také v tom, že policie spolupracovala se správními orgány měst, která trasa křižuje. Některé přestupky tak byly vyřešeny ve správním řízení přímo na místě. „Byl jsem u jednoho hrubého přestupku českého řidiče, za půl hodiny s ním bylo všechno vyřízeno," pochvaloval si starosta Náchoda Jan Birke.

A dodal, že městem, které je provozem na I/33 velmi sužováno, projede denně v obou směrech dvacet tisíc osobních aut a dva tisíce kamionů.

Do boje s neukázněnými řidiči se na popud místních obyvatel dala také Jaroměř. „Je to problém pátečních a nedělních večerů, kdy především polské kamiony nedodržují rychlost," podotkl starosta města Jiří Klepsa.

Příkladem může být hned první prázdninový den. Policisté přímo v Jaroměři naměřili třiadvacetiletému řidiči vozidla Kia Ceed rychlost 101 kilometrů v hodině.

„Rekordmanem v překročení povolené rychlosti se ovšem stal sedmatřicetiletý motorkář, který na obchvatu České Skalice předjížděl navzdory zákazu a se spolujezdkyní za zády se řítil rychlostí 188 kilometrů v hodině.

Problémem na komunikaci z Hradce do Náchoda jsou už tradičně polští řidiči, a to zejména kamionů. Z tisícovky přestupků, které policisté při měsíční akci zadokumentovali, se zahraniční motoristé dopustili třetiny z nich.

„V pátek 26. července před osmou hodinou ranní dopravní policisté u křižovatky ČKD v Hradci zastavili řidiče zahraničního nákladního auta s přípojným vozidlem, na němž byl přepravován pracovní stroj. Zjistili porušení zákona. Rozměr vozidla přesahoval stanovené hodnoty a řidič neměl oprávnění k přepravě nadměrného nákladu. Řidič dále nedodržoval denní dobu odpočinku a v několika dnech jezdil bez vložené karty," uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková.