Muže z Náchodska v pondělí krajský soud potrestal za zločin vraždy ve stádiu přípravy a přečin nedovoleného ozbrojování. Podle soudu měl 58letý muž nabídnout v listopadu 2021 svému nájemníkovi odpuštění nájemného a také nespecifikovanou částku. „S tím, že mu tento majetkový prospěch poskytne za to, že T. C. usmrtí J. B., jeho manželku a také dalšího nezletilého,“ citovala rozsudek mluvčí hradeckého krajského soudu Iva Matušková.

Na případu pracovali kriminalisté bezmála rok. Muž se na vraždě domlouval s 33letým recidivistou. Ten se ale dostal do hledáčku kriminalistů. „Právě v rámci výslechu k jiné trestné činnosti sám oznámil chystaný trestný čin přípravy vraždy,“ uvedla dříve mluvčí policie Lucie Konečná. Recidivista se v případu přípravy vraždy stal korunním svědkem a v rámci tohoto případu už ho policie nestíhala.

U objednavatele vraždy byly provedeny tři domovní prohlídky a jedna prohlídka jiných prostor, kdy byly nalezeny další nelegálně držené střelné zbraně, střelivo a zakázané komponenty zbraní.
Vražda na objednávku se naštěstí nekonala, najatý recidivista vše prozradil

Pro objednavatele vraždy si pak došla zásahová jednotka a následovaly tři domovní prohlídky a další prohlídka jiných prostor, při kterých policisté našli několik pistolí, revolverů, části dalších stelných zbraní a stovky kusů munice. Některé byly zakopány v zemi. „Objednavatel byl následně umístěn do vazební věznice, pod tíhou důkazů na závěr vyšetřování přiznal vinu a rozhodl se nadále spolupracovat,“ doplnila Lucie Konečná.

Podle soudu měl objednavatel vražd případného vraha přesně instruovat, jak a kdy má několikanásobnou vraždu provést. „Jako nejvhodnější den určil některý z víkendů, kdy se rodina zdržuje v domě, naskládat ke dveřím domu pneumatiky, které se na pozemku u domu nacházejí, tyto a bezprostřední okolí vchodu do domu polít hořlavinou a tuto zapálit,“ píše se v dnešním rozsudku hradeckého soudu.

Pět let dostal u Krajského soudu v Hradci Králové za zabití krajana Ukrajinec Dmytro Daldanov.
Místo vraždy zabití. Ukrajinec ubodal krajana, dostal pět let

Pokud by se pak oběti pokusily z hořícího domu uniknout, měl je postřílet. „Pokyn k usmrcení se vztahoval na všechny v domě přítomné osoby a pro splnění tohoto plánu obžalovaný zřejmě v lednu 2022 v místě svého bydliště předal samonabíjecí pistolí, náboje a 4 plastové kanystry s naftou a směs oleje a benzinu,“ stojí v rozsudku.

Odsouzenému mají podle soudu propadnout tři pistole, revolver a náboje různé ráže. Státní zástupce se vzdal práva na odvolání, odsouzený si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.