Trio je obviněno, že úvěrovými podvody způsobilo škodu 13,5 milionu korun. Za to jeho členům hrozí až desetileté vězení.

Ale zpět ke dvěma příkladům, o které jde.

Dana Fukalíková (v případu vystupuje jako svědkyně) měla v roce 2006 dluhy. Proto podepsala dohodu se společností Financování Group – chtěla zkrátka půjčit peníze. „Jenže plnění nebylo v takové výši, jako bylo ve smlouvách. Navíc jsem byla přes námitky donucena k podpisu další smlouvy," vypověděla.

To však nebyl konec, v červnu následujícího roku zjistila, že vlastně společnosti odevzdala svůj dům. „O kupní smlouvě nepadla jediná zmínka, přitom jsem zjistila, že jsem prodala střechu nad hlavou," řekla.

Dalším z poškozených je Marta Pavlíková. Té umřel manžel a kvůli jeho dluhům se ocitla v exekuci. Společně 
s dcerou Martinou se pokusily vyřešit bídnou situaci půjčkou od Financování Group. „Obě jsme podepisovaly různé listiny, ale žádné peníze jsme nedostaly. Až doma jsme zjistily, že jsme fakticky prodaly dům," řekla matka.

Její dcera přiznala, že firmě poskytla fotografie rodinného domu. „Ale vždy se jednalo jen o poskytnutí půjčky," byla přesvědčena.

Jak reagují obžalovaní? „Všichni klienti podepisovali smlouvy dobrovolně," hájil se hlavní viník (podle obžaloby) Mádle, jemuž za úvěrový podvod hrozí pobyt ve vězení až na deset let. Provinění spoluobžalovaných je menší.

„Obohatili se tím, že někoho uvedli v omyl," prohlásil však státní zástupce Jiří Viesner.

Co je to vlastně zpětný leasing, zbraň tria obžalovaného z podvodů?
Jak činnost údajných podvodníků vypadala? Lidem podle obžaloby slíbili půjčku a podepsali s nimi kontrakty. Často používali metodu takzvaného zpětného leasingu – to byla jejich zbraň.
Toto je jeho definice z internetové encyklopedie Wikipedie: „Majitel dopravního prostředku, výrobního stroje, nemovitosti atp. tuto věc nejprve prodá leasingové společnosti, která mu následně na tuto věc poskytne finanční leasing, takže původní majitel věc i nadále užívá jako nájemce a průběžně splácí. Po řádném splacení se pak stává majitelem věci zpět. Účelem zpětného leasingu je získat aktuálně potřebnou hotovost."
To se stalo i Jaromíru Johnovi, který chtěl půjčku na půl milionu. Byl totiž v problémech. „Podepisoval jsem postupně několik smluv. Říkali, že je nesmí nikdo vidět," tvrdil. „Kdybych věděl, že prodávám dům, nešel bych do toho," dušoval se.