Jeho profese mu pomohla i při životě za hranou. Rostislav Víšek je právník, léta se pohyboval jako advokát
v soudních síních.

Proto znal práci policie, proto se rozhodl ve chvíli, kdy se dostal do sporu se zákonem, zmizet z Česka. Nakonec unikal spravedlnosti tři a půl roku. To je pořádně dlouhá doba.

Mezitím byl Krajským soudem v Ústí nad Labem odsouzen k šestiletému trestu za podvod a zpronevěru. V případě jde o sumu 10,6 milionu korun, tolik 
z patnácti milionů, které si napůjčoval, nevrátil.

Matku vyškrtli ze seznamu hledaných
Advokát Rostislav Víšek nezmizel z Hradce Králové sám, na cesty se s ním vydala také jeho matka. Nyní osmdesátiletá paní.
Ta byla rovněž nalezena, 
je v pořádku, teď bude vyškrtnuta z registru pohřešovaných. „Rodině jsme předali informace, tím to pro nás končí. Už není důvod ji dále kontrolovat," řekla mluvčí policie Ivana Ježková.

Když už se kolem něj stahovala smyčka – konkrétně v lednu 2013 – z Hradce Králové zmizel. Přibližně rok a půl byl na zatím, pro českou policii, neznámém místě. Poté se vydal na Slovensko, v Bratislavě žil i se svou matkou dva roky.

Pracoval na letišti jako brigádník ve spediční firmě. Vystupoval pod svým jménem, i když na něj byl vypsán mezinárodní zatykač. „Pokud se nedostane do konfrontace s policejní hlídkou, nepopere se, nebo neudělá dopravní přestupek, je relativně v klidu," upozorňuje tisková mluvčí policie Ivana Ježková.

To se Víškovi dařilo. Společnost, kde pracoval, nemohla tušit, s kým má tu čest. „Není důvod člověka kontrolovat, když žije poctivě. Potom čekáme na nějakou jeho chybku," doplnila tisková mluvčí.

Ta však dlouho nepřicházela. Víšek po sobě zametal stopy. Nezůstávaly po něm ty zprávy, po nichž policisté pátrají. „Pravdou je, že znal naši práci. Věděl, co hlídáme, po čem jdeme," přiznala Ježková. „Pak ale tu chybku udělal," dodala.

Jakou? To policie neprozradí. Důvod je zřejmý, další advokátovi následovníci by pak měli ulehčenou situaci. Věděli by o další záležitosti, jíž se mají vyvarovat.

Nyní policisté počkají, až Slovensko advokáta vydá do rodné země. To by měla být formalita. Poté jej převezou do věznice, kde stráví trest. Při té příležitosti ho budou moci vyslechnout.