Až osm let ve vězení hrozí Ivaně Kopsové z Rychnova nad Kněžnou za podvody.

Proces s ní se táhne u Krajského soudu v Hradci Králové celý tento týden. Je možné, že v pátek si pětačtyřicetiletá žena vyslechne rozsudek.

Bývalá realitní makléřka podle obžaloby nabízela lidem výrazné zhodnocení jejich peněz. Finance si od nich půjčovala, jenže je nevracela. I ona sama to při vyšetřování uznala. Při soudním líčení odmítla 
vypovídat.

„Uvědomuji si, že jsem udělala chybu," prohlásila například. Vinu však hodila také na poškozené: „Všichni mi věřili, nechtěli ani smlouvy. Rozhodnutí bylo jak moje, tak jejich. Sami přišli s tím, že by chtěli investovat."

Celkem měla způsobit problém za 12,7 milionu korun. Podle zákoníku se jedná o škodu velkého rozsahu, proto je trestní sazba velmi citelná.

Je podpis na smlouvě pravý?

V jednom případě však byl průběh odlišný od ostatních. Poškozený Milan H. nejprve s Kopsovou přišel do styku, když dělala realitní makléřku.

Ona se na něj v září roku 2009 obrátila, zda by nechtěl navýšit své prostředky. „O konkrétní způsob zhodnocení peněz jsem se nezajímal, ale mělo jít o nákup 
a prodej realit z exekucí," vypověděl.

Nejprve Kopsové předal půl milionu korun. Slíbila mu, že za tři měsíce dostane o 150 tisíc víc. A vystavila mu směnku na domluvených 650 tisíc. Pak už se rozjel kolotoč, který byl podobný i u dalších klientů. Před uplynutím lhůty se mu ozvala, zda by nechtěl pokračovat v obchodech, on souhlasil. Proto se dohodli, že mu zaplatí úrok 150 tisíc a on jí za to vrátil směnku.

Dvojice pak podepsala další dokument, další směnku. Nakonec Milan H. požaduje vyplacení celkem 830 tisíc.

Během jara 2010 se totiž doslechl o finančních problémech makléřky. Ta byla podle soudního spisu od roku 2007 v exekuci a podle jednoho z dalších poškozených používala vypůjčené peníze, jež slibovala zhodnotit, na splátky svých závazků.

Ale zpět k Milanovi H. Ten se rozhodl jednat. „Dozvěděl jsem se o jejích potížích, proto jsem ji žádal, aby mi celou částku ihned zaplatila. Jenže ona se neustále vymlouvala a jen slibovala. Proto jsem směnku uplatnil u soudu," popsal své kroky. Soud vydal platební rozkaz, jenž nabyl právní moci. „Ale stejně jsem žádné peníze nedostal," pronesl.

To Kopsová rozporuje. Prý mu zaplatila půl milionu, tedy původní vklad. Na smlouvě je také napsáno, že se tak stalo, a k tomu dva autogramy. „Tváří se jako podpisy obžalované a poškozeného," glosoval soudce Zdeněk Šulc.

Rovněž žalobce se přiklání k verzi, že makléřka zaplatila, přesto jde podle něj o podvod. „Protože použila peníze na jiné účely, než se zavázala, a navíc nevyplatila prakticky žádný zisk," objasnil státní zástupce Lukáš Vodička.