Podle ní v červnu 2004 při jízdě osobním automobilem z Prahy do Jičína zastřelil čtyřmi ranami z legálně držené pistole Dmitrije Brjanceva, někdejšího uměleckého vedoucího moskevského Hudebního divadla.

Ruský baletní choreograf Brjancev se přátelil i s tehdejší ruským prezidentem Vladimírem Putinem a moskevským starostou Jurijem Lužkovem. Dne 25. června 2004 přiletěl do Prahy se svou přítelkyní. Krátce nato zmizel s doklady a větším množstvím peněz. O tři roky později jeho tělesné ostatky objevil zakopané v lese u Budčevsi na Jičínsku hledač pokladů. V prosinci loňského roku obvinili kriminalisté z vraždy známého ruského umělce jeho krajana Dmitrije Nikitina.

Obžalovaný Nikitin, který u nás podniká s realitami, při hlavním líčení u hradeckého krajského soudu obvinění z vraždy odmítl. Tvrdil, že Brjanceva, který u nás založil firmu Brad zaměřenou na síť rychlého občerstvení, zastřelil jejich obchodní partner Jaroslav Roza, který byl v osudnou chvíli rovněž ve voze na zadním sedadle. „Viděl jsem, jak z Brjanceva stříká krev. Roza mi řekl, abych jel dál,“ tvrdil u soudu Nikitin. Později, kdy tělo mrtvého muže společně s Rozou zakopali v lese, obžalovaný nahlásil na policii, že je Brjancev nezvěstný. „Chtěl jsem vraždu nahlásit, ale bál jsem se, že bych byl obviněn,“ dodal Nikitin.

Roza, který pro firmu měl zajistit vybudování stánků rychlého občerstvení a jejich provoz, zase tvrdil, že vůz řídil on. „Musel střílet obviněný,“ řekl. Přiznal, že se zakopáním těla zastřeleného Brjanceva a s úklidem zakrváceného automobilu Nikitinovi pomáhal. „Těžko se mi vysvětluje, proč jsem trestný čin nenahlásil. měl jsem obavy a strach,“ uvedl Roza.

Dnes senát krajského soudu povolil na žádost obžalovaného jeho konfrontaci s Rozou, který odpovídal na Nikitinovy otázky. „Nepřesedl jsem si v Nymburku z pozice řidiče na zadní sedadlo,“ setrvával na své původní výpovědi Roza.

Státní zástupce Milan Vacek připustil, že důkazů proti obžalovanému není moc. „U vraždy byli pouze obžalovaný a korunní svědek. Oba svádějí vinu jeden na druhého. V takovém případě se těžko prokazuje, kdo střílel. Nevylučuji variantu, že se oba na vraždě předem dohodli,“ dodal státní zástupce.

Krajský soud poté jednání odročil na 3. prosince, kdy budou vyslechnuti poslední navržení svědci. Předseda senátu Jiří Vacek vyzval státního zástupce, obžalovaného a jeho obhájce, aby si připravili závěrečné řeči. Poté s největší pravděpodobností krajský soud vynese i rozsudek.