Obžaloba ho viní z dotačního podvodu, kterého se měl dopustit při výrobě varhan pro hradeckou filharmonii. Podle spisu měl varhanář městu Hradec Králové, které dotaci poskytlo Nadačnímu fondu kulturního dědictví českých a moravských varhan, způsobit v roce 2006 škodu 5,4 milionu korun.

Svěřené peníze však měl použít na „smazání” svých dluhů, dokončení zcela jiného nástroje a na opravu svého domu, který vznikal z bývalé 
fary.

Varhany za 18 milionů korun měly být podle původních plánů dokončené v závěru roku 2006. Při jejich výstavbě se ale objevily problémy a hradecká radnice chtěla po výrobci vrácení peněz, ty však od něho ani fondu nezískala. Radnice podala trestní oznámení a na podzim roku 2008 rozhodla, že varhany pro hradeckou filharmonii vyrobí továrna Rieger – Kloss Varhany, která převezme pohledávku za nadačním fondem.

„Verdikt padne v případě, že nebudou další návrhy na doplnění dokazování,“ řekl včera předseda senátu hradeckého soudu Jiří Vacek.

Soud včera dopoledne vyslechl například vedoucího odboru kultury hradecké radnice Aleše Mokrena. Ten uvedl, že radnice podala trestní oznámení na Grygara kvůli nedodržení podmínek poskytnutí dotace poté, co výrobce opakovaně žádal o posunutí termínu dodání nástroje.

Před soudem vypovídali také znalci, kteří se shodli, že Grygar na výrobu varhan používal prvotřídní materiály a jeho práce byla vysoce kvalitní. Například znalec Karel Zadák včera u soudu vypověděl, že cena 18 milionů korun za varhany pro hradeckou filharmonii je odpovídající ceně práce i materiálů. „Při výrobě varhan je zhruba 30 procent cena práce, zbytek náklady na materiál,“ řekl Zadák.

Grygarovi hrozí až dvanáctiletý trest.

(pv, čtk)