Výrazně narostl počet opilců za volantem. Přibylo řidičů, kteří překročili maximální povolenou rychlost. Takové informace se dají vyčíst z neúprosných policejních statistik.

Zatímco počet dopravních nehod se v trutnovském okrese meziročně o necelá tři procenta snížil na 1137, všechny další ukazatele jsou spíš varováním. Alarmující je především množství lidí, kteří řídili v opilosti, a přistihla je přitom policie. „Počet motoristů, u kterých byl zjištěn alkohol během řízení vozidla se loni zvýšil o padesát procent na 144,“ oznámil trutnovský policejní ředitel Pavel Škandera.

To jsou ale pouze případy, kdy se povedlo šoféry pod vlivem alkoholu chytit při preventivních kontrolách. Kolik výtečníků se policejnímu sítu vyhne, si nikdo netroufne odhadnout. Jisté ale je, že alkohol patří mezi jednu ze tří hlavních příčin dopravních nehod. „Loni jsme takových případů zaznamenali 71,“ potvrdil Škandera.

ČÍSLA ZE SILNIC
v okrese za rok 2018
nehody              1137
mrtví                      9
těžce zranění         62
lehce zranění       236
škoda v mil. Kč   58,2

Ani letos opilců za volantem neubývá. Potvrzují to dva příklady z poslední doby: Nočním Trutnovem se proháněl ve staré felicii dvaadvacetiletý muž. S jedním kolem pouze a ráfku, až létaly jiskry. Strážníkům se snažil uprchnout. Marně. Po dopadení nadýchal 2,7 promile. Ve Rtyni v Podkrkonoší řídil namol opilý čtyřiatřicetiletý muž za bílého dne malého peugeota. Neudržel se na silnici, způsobil nehodu čtyř aut. Když mu dali policisté dýchnout, ukázal přístroj přes čtyři promile. „V opilosti řidiči pozdě reagují na situaci před sebou, hůře odhadují vzdálenosti, mají zúžené vidění, celkově mají sníženou pozornost,“ uvedla trutnovská lékařka Dita Hornychová.

Policie provádí na silnicích desítky dopravně bezpečnostních kontrol. S BESIPem a dalšími organizacemi spolupracuje také na preventivních programech jako jsou například Řídím, piju nealko pivo. Přesto počty opilců neklesají.

Podobná je situace i u rychlosti. Zatímco v roce 2017 přistihli policisté v okrese 2254 motoristů při jejím překročení, loni už to bylo 2989. Nárůst pozorují i trutnovští strážníci. „Loni jsme pořídili radar a hned nám meziročně počet všech přestupků, které jsme řešili, stoupnul ze 4667 na 6606. To je zhruba 41 procent, jen kvůli rychlosti,“ konstatoval velitel městské policie Radek Svoboda. A přitom strážníci pravidelně upozorňují na facebooku, kde budou měřit.

Příčiny nehod
1. Způsob jízdy             628
2. Vysoká rychlost        187
3. Alkohol                      71

Dalších 27 tisíc přestupků zaznamenaly loni stacionární radary na Královédvorsku. V Mladých Bukách na hlavním tahu do Krkonoš bylo zachyceno 8377 tisíc překročení rychlosti. Sice je to v obou lokalitách proti roku 2017 mírný pokles, přesto jsou čísla považovaná za vysoká.

Podle ředitele Policie ČR zohledňují všeobecný trend. Na silnicích je více aut, což přináší automaticky větší počet prohřešků. „Počty aut stoupají, silnice jsou plnější, i návštěvnost okresu stoupá, takže intenzita dopravy je čím dál větší. O víkendech jsou v horách kolony aut, což dříve nebývalo,“ upozornil Pavel Škandera.