Cizinec navíc musí dvěma poškozeným lidem a pojišťovnám zaplatit bezmála 165 tisíc korun. Soud navíc rozhodl o jeho vyhoštění ze země na dobu neurčitou. Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce i obžalovaný si ponechali lhůtu na odvolání.

„Po předchozím rozmyslu, bez varování, zezadu a velkou silou zaútočil obžalovaný sekerou na hosta v baru. Rána mířila přímo na hlavu. Poškozený útok vykryl na poslední chvíli rukou," zdůvodnil rozsudek předseda senátu Petr Mráka.

Motivem činu byla podle soudu pomsta. Nguyen se mstil napadenému za to, že ho vyvedl z baru kvůli nevhodnému chování. Nguyen se pohádal se svými známými a barmankou kvůli tomu, že za něj zaplatil útratu někdo jiný. Svlékl se do půl těla a házel na parket skleničky. Když byl z baru vyveden, šel si domů pro sekeru a nůž a do baru se vrátil, aby troufalého hosta ztrestal. Nguyen útok i motiv činu přiznal, ale odmítl, že by chtěl někoho zabít.

„Můj klient popírá, že by chtěl někoho zabít, proto mu trest připadá přísný," řekl po rozsudku obhájce Vít Biolek.

Podle znalců je Nguyen agresivní a vznětlivý. Podle znalců nezaútočí hned, ale nechává svůj vztek v sobě uzrát, vymyslí plán, jak se pomstít, a následně to udělá.

„Třináctiletý trest se zdá být málo, ale nutno podotknout, že útok neskončil smrtí a v tomto směru jsem spokojen. Za nejdůležitější považuji trest vyhoštění ze země na dobu neurčitou," zhodnotil rozsudek žalobce Milan Vacek.

Obhájce potvrdil, že vyhoštění ze země nese jeho klient nelibě, protože se už nikdy do Vietnamu nechtěl vrátit.

Co se tehdy stalo?
Čin se odehrál loni 7. října. Poté, co Nguyen napadl sekerou prvního z hostů baru a vážně ho zranil na ruce, vmísil se do potyčky další host. I na něho cizinec zaútočil sekerou a zranil ho na ruce. Tento útok soud kvalifikoval jako pokus zločinu těžké ublížení na zdraví.

Jenže tím to neskončilo. Číšník vzal na Nguyena židli a přimáčkl ho s ní ke stolu. Vietnamci vypadla sekerka z ruky a z baru 
utekl. Venku na něj čekal kamarád. Na útěku pak Nguyen zranil další dva lidi, kteří se snažili agresivního cizince dopadnout. Jednoho bodl do hrudníku a druhého pořezal na ruce.

„Mohl vychladnout, počítat do tisíce a do baru se už nevracet. Místo toho, se choval jako Zoro mstitel," podotkl soudce Mráka.