Před tím, jak nebezpečný může být internet pro děti a teenagery, se rozhodli varovat žďárští policisté ve spolupráci s tamní pedagogicko–psychologickou poradnou. Na internetu podle strážců zákona začínají surfovat děti už v sedmi letech. Často ale netuší, jaké hrozby tam na ně mohou číhat. „Z nevědomosti pak někteří dělají i věci, které jsou protizákonné,“ sdělila mluvčí žďárské policie Jana Martincová.

Erotické fotky

Příkladem, který mluví za vše, je aféra s pornografickými fotografiemi, která loni otřásla Základní školou v Měříně na Žďársku. Celý případ odstartoval ve chvíli, kdy patnáctiletá dívka poslala svému kamarádovi e-mailem svoji erotickou fotku. Mladík ovšem neváhal a snímek rozeslal dále. Obrázek se poté dostal do schránek nejen dětem, ale i některým pedagogům.

Do události se zapletlo přes třicet školáků. Proti všem aktérům kauzy starších patnácti let bylo zahájeno trestní stíhání. „U nezletilých bylo kvůli nízkému věku odloženo,“ podotkla Martincová.

Hříšníci si svůj trest odpykali desítkami hodin společensko – prospěšné činnosti, která spočívala například v organizování různých preventivních akcí. Trestní stíhání bylo nakonec zastaveno i u nich.

Jak policisté zjistili, informovanost o rizikách, která číhají na školáky na internetu, nechybí pouze na straně dětí, ale i u jejich rodičů. Rozhodli se proto s pracovníky pedagogicko – psychologické poradny ve Žďáře pro osvětu tohoto problému. Ta spočívá mimo jiné v seminářích. „V rámci vyučování se děti dozví mnoho důležitých informací, které je mohou chránit,“ uvedla žďárská policistka Petra Šmídová.

Žádné informace

Podle etopedky Marcely Žákové by děti neměly nikdy sdělovat na internetu své jméno, příjmení, telefonní číslo a jiné osobní údaje. Prozrazovat by neměli ani nic o své rodině či známých. „Děti varujeme také před uveřejňováním soukromých fotografií, především intimního charakteru, a upozorňujeme je, aby se vyhýbaly lidem či tématům, o které nestojí,“ uvedla pracovnice žďárské pedagogicko psychologické poradny.

Rodiče by podle ní měli navíc sledovat, zda si jejich potomek neplánuje setkání s osobou z „netu“. „V případě, že se pro takové setkání spolu s dítětem rozhodne, je třeba vždy vybírat veřejná místa,“ upozornila Marcela Žáková.

Jak dodala, hlavní zodpovědnost je vždy na rodičích. „Pokud bude dobře fungovat vztah mezi nimi a jejich dítětem, který bude založen na vzájemné důvěře, nevznikne u jejich potomka potřeba řešit svoje problémy s někým cizím – virtuálním. Buďte proto pro svoje děti naslouchajícím a citlivým rodičem,“ apelovala na veřejnost žďárská etopedka Marcela Žáková.