Doba dovolených začíná již v těchto dnech a právě toho využívají zloději k vloupání do prázdných bytů a domů a počet bytových krádeží se v letních měsících vždy zvýší.
Vykradení bytu nebo rodinného domu se nedá nikdy vyloučit, přesto existuje celá řada možností, jak můžete pravděpodobnost vykradení minimalizovat.
Můžete ovšem podniknout taková opatření, která nejsou finančně náročná. Základem je požádat někoho o vybírání schránky, která by naplněna dopisy a dalšími tiskovinami mohla potenciálnímu zloději prozradit, že nikdo není doma. „Proto je dobré před odjezdem na dovolenou požádat souseda nebo někoho z blízkých známých, aby vám vybírali poštovní schránku, a nebo požádat doručovatelku, aby vám neházela dopisy do schránky a tyto vám nechávala na poště,“ uvedla mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.
Také nezatahujte rolety nebo žaluzie v celém bytě, ve dne jsou jasným znamením, že byt je prázdný. Na své schránce neuvádějte akademické tituly a zkontrolujte pečlivě zavřené dveře i okna.
A – Abyste během dovolené nebyli vykradeni, nepodceňujte prevenci
F – Fólie na oknech zvyšuje bezpečnost oken, slouží jako mechanická zábrana
G – Garáže, sklepy, kočárkárny jsou prostory, které je nutné zabezpečit vhodnými zábrannými prostředky
CH – Chodba v panelovém domě by neměla být volně přístupná cizím lidem
K – Kryt zámku, kování ochraňuje vložku proti překonání, bezpečnostní kování je nejvyšším stupněm ochrany
L – Lákadlem pro zloděje je nezabezpečený objekt
M – Mříže zvyšují bezpečnost oken i dveří
O – Okna společně s dveřmi patří mezi nejčastější místa, kudy vniká pachatel
Ř – Řetízek na dveřích zvyšuje vaše bezpečí
T – Tvrzené sklo je jedním z bezpečnostních prvků na oknech
U – Uzamčené dveře jsou při odchodu vždy samozřejmost. Zamykejte, i když opouštíte svůj domov na velmi krátkou dobu
Z – Zámek bezpečný dveřní zámek musí být odolný vůči násilí a měl by být opatřen bezpečnostní cylindrickou vložkou nebo klíčem trezorového typu
V případě rodinného domu nenechávejte venku žebříky a další nástroje, které by zloději mohly ve vloupání pomoci. „Pokud máte v bytě peníze, vkladní knížky a zlaté šperky, můžete si v některém z peněžních ústavů pronajmout bezpečnostní schránku a zde si je uložit. Zloději kradou především takové cenné věci, které mohou snadno a rychle prodat a získat za ně peníze. Proto je důležité opsat si u těchto věcí výrobní čísla nebo si tyto věci označit. Můžete si pořídit pečlivou fotodokumentaci všech cenných předmětů, sbírek, šperků. Zvláštní pozornost věnujte detailům, které by mohly v budoucnu usnadnit pátrání po těchto věcech a jejich poznání. Rovněž si můžete pořídit i fotodokumentaci zařízení bytu. Tyto informace pomohou policii v pátrání a pojišťovnám při likvidaci pojistné události,“ radí Anna Pešavová.
Důležité pro prevenci jsou kvalitní bezpečnostní dveře včetně zárubní. „V případě, že zjistíte vloupání do bytu, oznamte věc neprodleně Policii ČR na linku 158 nebo nejbližšímu obvodnímu oddělení, aby měl pachatel co možná nejmenší náskok. V bytě nikdy neuklízejte, neluxujte nebo nestírejte prach, tím by došlo k poškození důležitých stop, které by mohly být zajištěny a mohly by pomoci k zadržení pachatele,“ dodává Anna Pešavová.
Od 1. 1. 2011 do 31. 5. 2011
Byty: 12 vloupání
Objasněnost 42 %
Škoda 536 000
Domy: 20 vloupání
Objasněnost 10 %
Škoda 1 260 000
Byty: 17 vloupání
Objasněnost 10 %
Škoda 630 000
Domy: 29 vloupání
Objasněnost 21 %
Škoda 1 966 000