Kvůli 17 korunám a nevysvětlitelné zlobě jednoho z trojice útočníků v sobotu téměř přišel o život 53letý, samotářsky žijící muž. Trojice mladých výrostků si ho vyhlédla jako snadnou oběť pro loupež, muž se totiž ve svém domě na okraji Lanškrouna nezamykal.

Nejmladší z kumpánů mu ve spánku zasadil několik bodnořezných ran a muž téměř vykrvácel, nebýt jednoho všímavého chodce na ulici a pečlivosti jím přivolané policejní hlídky, která muže poté objevila na posteli prolité krví.

A díky stejným dvěma okolnostem se podařilo pachatele už po dvou hodinách dopadnout a usvědčit.

„S tak otřesným případem jsem se dlouho nesetkal," řekl šéf krajské kriminálky Milan Šimek.

Neštěstí se stalo v sobotu odpoledne na rušné ulici. „Jeden všímavý občan zavolal na linku 158, že se kolem zaparkovaných aut podivně schovávají nějací muži. Hlídka policistů je sice už na místě neobjevila, prozkoumala však sousední dům, který nebyl zamčený a vycházely z něho podivné zvuky. Díky tomu muže našli včas, silně krvácel z hlavy. Poraněn byl i na trupu a měl téměř amputovaný článek palce, což signalizuje obranný charakter před útokem," dodal Šimek.

A díky popisu, který jim předtím poskytl oznamovatel, hlídka brzy zatkla všechny tři pachatele. Zapírat se snažili jen chvíli, měli ještě zakrvácené oblečení. Dva z nich skončili ve vazbě: 19letý mladík je obviněn z porušování domovní svobody a krádeže, o rok mladší navrch z pokusu o vraždu a hrozí mu až 20 let vězení. Na muže podle všeho zaútočil neplánovaně v domě nalezeným nožem. Venku dvojici kryl záda 26letý kumpán.

Všichni pachatelé byli opilí a jsou z Lanškrounska. Po odchodu z domova však nemají vlastní bydlení ani stálou práci a už měli oplétačky se zákonem. Jak se Deníku podařilo zjistit, rasový či jiný sociální podtext činu je v tomto případě nepravděpodobný. Pachatelé ani oběť nejsou Romové.

„Nevysvětlitelný je útok nožem, pachatel nám důvod neřekl. K případu jsme proto přizvali znalce z oboru psychiatrie," uvedl vyšetřovatel František Vychytil.

Šimek ocenil také všímavost občanů a pečlivost policejní hlídky. „Měli jsme šestý smysl… A také jsme jen dělali svoji práci, která se nám povedla. Jinak si to nepřipouštím," prohlásil Martin Mareš, člen policejní hlídky.