Muži hrozí doživotní trest. Mohl by padnout již tento čtvrtek.

Za první obětí 
se vydal na kole

Ke všem skutkům, které mu obžaloba klade za vinu, se Semanský již dříve přiznal policii. Ta ho zadržela v souvislosti se smrtí důchodkyně na začátku letošního roku. Později na světlo vypluly i další dvě vraždy. Ty měl Semanský spáchat v letech 2009 a 2011.

U prvního a posledního skutku podle údajného vraha sehrála roli starost o svoji dceru. „S přítelkyní jsme měli dlouhodobé finanční problémy. Peníze jsem potřeboval k uhrazení jejího dluhu, ale také k uspokojení potřeb mé dcery," řekl před soudem Semanský a podrobně popsal všechny případy.

„Na konci září roku 2009 jsem se rozhodl zajet za strýcem na Šumpersko. Chtěl jsem si od něj půjčit nějaké peníze, zhruba tak třicet tisíc," řekl obžalovaný s tím, že se za svým příbuzným vydal z Týniště nad Orlicí na kole. „Asi stokilometrová cesta mi trvala několik hodin. Strejdu jsem poprosil o peníze. Řekl mi, že mi nic nepůjčí do té doby, než mu vrátím předchozí dluh. V afektu jsem ho udeřil a pak uškrtil. Neměl jsem však v úmyslu ho zabít," uvedl před soudem Semanský.

Dodal, že poté strýcovo tělo odtáhl do místnosti   jeho domu a celý objekt zapálil. Ještě předtím z domu odcizil pokladničku s devadesáti tisíci. Část peněz prý použil na zaplacení dluhu. „Asi dva tisíce jsem dal taxikáři, který mě odvezl zpět do Týniště," řekl Semanský s tím, že peníze chtěl hlavně kvůli dceři. „Přítelkyně mi totiž řekla, že pokud nebudu dávat peníze, dcerku neuvidím."

„Kdyby byl zticha, nezemřel by"

Dalšího útoku se podle obžaloby muž dopustil v únoru 2011 na Rychnovsku, kde uškrtil svého dalšího příbuzného a jeho tělo hodil do studny.

„On tehdy přijel z Prahy. Kouřil jsem venku. Jak šel okolo mě, začal mi nadávat, že celá naše rodina jsou kriminálníci a že hned druhý den na mě půjde podat trestní oznámení, protože se mu z domu ztratilo několik maličkostí," uvedl Semanský a dodal, že v tu chvíli dostal strach z případného vězení.

„To bych pak nemohl vidět dcerku. Šel jsem proto za ním, na zemi jsem sebral provaz a uškrtil ho. Jeho tělo jsem poté zatížil a shodil do studny," zdůvodnil svůj čin obžalovaný s tím, že kdyby jeho příbuzný mlčel, nešel by za ním a nezabil ho.

Na otázku soudce Jiřího Vacka, proč jeho tělo také nespálil, uvedl, že se bál, že by plameny mohly  poškodit i část domu, ve kterém v tu dobu bydlel.

Stařenka se dusila v šatní skříni

Posledního činu se měl Semanský podle obžaloby dopustit letos v lednu. V Týništi nad Orlicí měl přepadnout a zavraždit čtyřiasedmdesátiletou ženu.

„Dlužil jsem na alimentech. Proto jsem si vyhlédl tu stařenku. Bydlela nedaleko lesa, a tak by mě tam nemusel nikdo vidět," vylíčil své pohnutky Semanský. Z domu stařenky si poté odnesl sedm a půl tisíce. „Při odchodu jsem ji zavřel do skříně. Myslel jsem si, že bude volat o pomoc a někdo ji odtamtud dostane," řekl Semanský u soudu. Žena se však ve skříni udusila. „Poškozená musela desítky minut mít těžké psychické trauma a panickou úzkost," zdůraznila státní zástupkyně Lenka Faltusová.