Jak uvedl státní zástupce Jan Bohutínský, jednatelka novobydžovské firmy zabývající se obchodem s ovocem, zeleninou a dalšími zemědělskými komoditami si od konce roku 1999 do dubna 2006 v Novém Bydžově, Hradci Králové a na jiných místech vypůjčila od věřitelů vysoké finanční částky. Žaloba uvádí celkem 37 případů, kdy se jednotlivé vypůjčené částky pohybovaly od 100 tisíc až do 7,3 milionu korun.

„Věděla, že s ohledem na své finanční poměry nebude schopna dostát ani základní podmínce vyplývající z jednotlivých uzavřených smluv o půjčkách, tedy že nebude schopna peníze ve smluvené době nebo na výzvu věřitele vrátit. Činila tak převážně s užitím nepravdivých slibů vyplácení provizí. Od věřitelů vylákala půjčky, které posléze byla schopna jen částečně splatit za pomoci dalších půjček,“ uvedl státní zástupce. Obžalovaná tak podle Bohutínského způsobila věřitelům celkovou škodu přesahující 46,6 milionu korun.

Hrdinová dnes přiznala, že má další dluhy a že soud vyhlásil na její majetek konkurz, o který sama požádala. „V žádném případě jsem žalovaný skutek nespáchala v úmyslu obohatit se na úkor cizího majetku,“ vypověděla obžalovaná s tím, že si peníze vypůjčovala na podnikání. Zatímco sama se ve firmě věnovala obchodu s ovocem, zeleninou a zemědělskými komoditami, její společník měl na starosti autodopravu. Hrdinová měla také na starosti účetnictví společnosti. Na dotaz předsedy senátu Miroslava Mjartana, proč vypůjčené peníze nebyly zahrnuty do účetnictví firmy a že řada písemných smluv chybí, Hrdinová odpověděla: „Prostě jsem to nezvládla.“ Přiznala také, že později neměla dostatek finančních prostředků na splácení dluhů i provizí a řešila to dalšími půjčkami.

Obžalovaná věřitelům tvrdila, že vypůjčené peníze využije při podnikání firmy, tedy na nákup a prodej ovoce, zeleniny a zemědělských komodit. „Kde jsou desítky milionů korun a zboží?“ zeptal se předseda senátu obžalované. „K tomu bych se nerada vyjadřovala,“ odmítla Hrdinová sdělit. Ani nechtěla říci, jakým způsobem využila zisky z těchto obchodů.

V pátek jednání u hradeckého krajského soudu pokračuje. Poté bude odročeno na 19. ledna. Obžalované Blaženě Hrdinové hrozí trest odnětí svobody na pět až dvanáct let.