Právě tahle komodita byla podle obžaloby hlavním trumfem čtveřice mužů ze Sezemic v jejich snaze obrat stát o téměř čtvrt milionu korun na dani z přidané hodnoty. „Vozili jsme ho pořád dokola," řekl řidič kamionu, který v procesu vystupuje jako svědek.

Hlavní líčení u Krajského soudu v Hradci Králové, při němž jsou obžalovaní Petr Voříšek, Karel Voříšek, Pavel Počta a Michal Červenka, bude pokračovat minimálně do středy.

Prvním třem hrozí až osmiletý trest, Červenkovi nižší postih, protože je souzen „pouze" za pokus. „Jednání na sebe navazuje. Jednotlivé firmy jsou články řetězu," popsala státní zástupkyně Dagmar Pětníková.

Čtveřice měla obchodovat
s maďarskými společníky. Řidiči také vozili šrot například do Györu. „Dovezli jsme to do Györu a oni to stejné zboží přivezli zpátky do Kostěnic. Slovenští řidiči mi říkali, že jezdí pořád dokola s tím stejným šrotem," tvrdil řidič Karel Hruška.

Podobnou situaci zažil také další svědek – další řidič Pavel Juppa. „Jednou se mi 
v Praze stalo, že přijeli Slováci, vysypali to na zem a mně to zase naložili."

Proces je poměrně zamotaný a bude zřejmě dlouhý. Vystupuje v něm totiž velké množství svědků. Přesto má státní zástupkyně jasno o vině obžalovaných. „Dokola byl obchodován určitý počet totožných dodávek šrotu," pronesla Pětníková.

„My jsmě řádně fungující společnost," reagoval při výslechu Petr Voříšek. Stejně jako další tři muži veškerou vinu na podvodu popřel. „Zboží bylo vždy řádně přijato, zkontrolováno, roztříděno, zváženo a zaevidováno," doplnil Karel Voříšek. „Odmítám jakékoli spekulace o účelovosti," podotkl.

Proti jejich verzi však není jen žaloba, ale také výpovědi svědků, především řidičů nákladních aut.