Vedení občanského sdružení Policejní sportovní klub VELO Hradec Králové, které klub provozovalo, totiž přislíbili, že Matouš coby zprostředkovatel získá finanční příspěvky od loterijních společností. Peníze ovšem nesháněl z pouhé lásky ke sportu, ale za velmi tučné provize. K zisku příspěvku však žádný prostředník nutný není.

Na neetické jednání je zákon krátký

Role Andrleho v případu byla podle soudu minimální.

Přestože se státní zastupitelství domnívalo, že to dvojice provedla podvodným způsobem, muže včera Krajský soud v Hradci Králové zprostil obžaloby.

„Je to neetické, říct si o takové provize, ale soud je vázán zákony a důkazy. Nebyla prokázána skutková podstata trestného činu podvodu. V loterijním zákoně sice stojí, že by finance měly být použity na sociální, zdravotní nebo sportovní účely. Není zde ovšem uvedeno, že by nesměly být použity jako provize," odůvodnil včera rozsudek předseda senátu Krajského soudu v Hradci Králové Jiří Vacek.

Klub nemá pocit,  že ho „oškubali"

Soud evidentně překvapily výpovědi zaměstnanců klubu i postoj jeho vedení. Například účetní si údajně na nic nepamatuje, vyplácela ovšem Matoušovi ještě vyšší sumy, než mu náležely.

„Pan Vávra, předseda klubu, se navíc necítí být poškozen. Přitom místo 31 milionů korun získal kvůli provizím pouhé čtyři. Ani v jedné své výpovědi ovšem neuvedl, že by mu obžalovaní řekli, že bez nich by klub žádné peníze nedostal," dodal Vacek.

Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce Radek Soukup si ponechal lhůtu na rozhodnutí, zda se odvolá.

Obžalovaní se vzdali svého práva na odvolání. „Obžaloba byla podle našeho názoru zcela vykonstruovaná. Prokázalo se, že jednání obžalovaných nebylo trestné,"  uvedl jeden z obhájců Martin Bouček.

Josef Matouš se k výsledku soudního sporu odmítl vyjádřit. René Andrle požádal o jednání v jeho nepřítomnosti.

Jak to údajně měli vymyšlené?
Zprostředkovateli náležela podle obžaloby provize ve výši odvozené podle získaných finančních prostředků.

Při získané finanční částce do:
- jednoho milionu korun provize ve výši 35 procent ze získaných prostředků
- od jednoho do 1,5 milionu korun provize ve výši 50 procent ze získaných prostředků
- nad 1,5 milionu korun provize ve výši 70 procent ze získaných prostředků

„3. listopadu 2008 byla mezi předsedou Policejního sportovního klubu VELO Hradec Králové a Josefem Matoušem uzavřena dohoda o odstoupení od smlouvy o zprostředkování ze dne 2. ledna 2008, podle které si Josef Matouš nárokoval odstupné ve výši pět milionů korun, přestože nárok na odstupné z žádného ujednání ve smlouvě nevyplýval," píše se ve spisu.