Tento týden v pondělí jeden drzoun zazvonil v odpoledních hodinách u dveří bytu čtyřiasedmdesátileté seniorky. „Ženě namluvil, že je pracovníkem firmy, která provádí výměnu plynových sporáků. Nakonec ji přesvědčil, aby mu dala pět tisíc korun na nákup nového spotřebiče, který jí přiveze a zapojí. Svým vystupováním vzbudil u ženy důvěru a požadovanou částku mu ochotně vyplatila. A jak to v takových případech bývá, už se nedočkala nejen tohoto ‚hodného pána‘, ale ani sporáku,“ řekla Klečalová.

Obdobný případ se stal v neděli 13. června rovněž v Jičíně. Tentokrát šlo o výměnu zámku u dveří bytu. Dva muži ve věku kolem 45 let nabídli tuto službu osmdesátileté důchodkyni za dva tisíce korun. Žena souhlasila, a tak se „hoši“ dali do práce. Nakonec však nevyměnili zámek, ale pouze kryt zámku a kliku. I cena byla najednou jiná. Během několika minut se totiž vyšplhala na osm tisíc korun. „Stará paní však tak vysokou částku neměla při sobě, proto muži zazvonili na sousedku a požádali ji, aby ženě peníze půjčila. Je až neuvěřitelné, že si oslovená žena vůbec nic neověřila a klidně jim dala tři tisíce korun. A tak podvodníci, kteří se vydávali za řemeslníky, sice nedostali své, ale na pět tisíc korun si přišli,“ dodala jičínská policejní mluvčí.

Své oběti mají podvodníci a zloději i v jiných místech východních Čech. V polovině června na Svitavsku byl o několik tisíc chudší důchodce po návštěvě dvou hostů – cizinců. Ti tvrdili, že měli dopravní nehodu a potřebují nutně vyměnit cizí měnu za české koruny. „Ve svém bytě důchodce před očima neznámých lidí z odložené obálky vytáhl tisícikorunu a jednomu ji podal. Ten ovšem peníze, které chtěl směnit, u sebe neměl, a tak žádal o několikahodinové strpení. Poté cizinci požádali majitele bytu, aby jim ukázal cestu do nemocnice. Nic netušící senior s nimi tedy dobrovolně nasedl do vozu a u nemocnice vystoupil. Pak šel domů pěšky. Po návratu zjistil, že obálka s desítkou tisíc korun zmizela,“ popsala případ svitavská mluvčí Policie ČR Anna Štegnerová.

Počátkem června přišel na návštěvu k seniorce na Žambersku neznámý muž. Jak uvedla orlickoústecká policejní mluvčí Iveta Lehká, důvěřivá pětasedmdesátiletá žena ho pustila do domu. „Když byli v kuchyni, muž se začal vyptávat, zda nemá nějaký starší nábytek na prodej. Neměla. Nezvanou návštěvu začala vyprovázet ven. V tom si neznámý vzpomněl, že musí zapít prášek a požádal paní o vodu. Obsloužil se sám, vzal si celou minerálku. Překvapená seniorka ho ihned z domu vyhnala. Když se vrátila a přepočítala si schované peníze, přibližně deset tisíc korun bylo pryč,“ poznamenala Iveta Lehká.

Tyto případy by podle kriminalistů měly být velkým varováním pro nejstarší spoluobčany. „Nikdy si do svých bytů a domovů nezvěte cizí osoby, nekupujte žádné ‚výhodné‘ zboží a řemeslníky, které nemáte objednané, žeňte od svých dveří. Jen tak můžete ochránit své úspory,“ zdůraznila za policisty Hana Klečalová z Jičína.