Loni v létě se chlapec, kterému bylo tehdy šestnáct let, seznámil na diskotéce v Hradci Králové s devětadvacetiletou ženou. Když se v noci vracela domů parkem, mladík na ni brutálně zaútočil, povalil ji na zem, udeřil ji a více než dvě minuty rdousil, až žena upadla do bezvědomí. Pak ji znásilnil, odtáhl ji do křoví a utekl. Oběť se o něco později probrala a dokázala se dostat do nedaleké vrátnice, odkud jí přivolali pomoc.

Podle státní zástupkyně byl útok tak brutální, že ohrozil ženin život. Proto byl mladík vedle znásilnění obžalován i z pokusu o vraždu.

S tím však nesouhlasil obhájce mladistvého. Poukazoval zejména na posudek znalců kteří uvedli, že  obžalovaný trpí sexuální úchylkou – sadismem.  Obhajoba proto trvala na tom, že cílem pachatele nebylo ženu zabít, ale pouze ji znehybnit, aby mu byla vydána napospas.

Soud dal zapravdu žalobkyni. „Jeho prvotním úmyslem nebylo přivodit smrt poškozené, ale při jednání byl srozuměn s tím, že ji může usmrtit, protože ji rdousil i v době, kdy už byla v bezvědomí," řekl předseda senátu.

Naopak při rozhodování o trestu se soud přiklonil k návrhu obhájce. Podle soudců nebylo možné udělit mladistvému trest v rozmezí pěti až deseti let, ale museli použít mírnější sazbu od jednoho do pěti let.  Jedním z důvodů bylo podle předsedy senátu to, že mladík nevěděl, že trpí sadismem. Deviace se u něj projevila teprve, když ženu rdousil.

Soud  také rozhodl, že se mladík musí podrobit ústavnímu psychiatricko-sexuologickému léčení a musí oběti vyplatit 384 tisíc korun.

Obžalovaný ještě neměl osmnáct let, proto se jednání konalo s vyloučením veřejnosti. Nenápadný chlapec měl se zákonem problémy už dříve, dopouštěl se například krádeží.

Napadená se fyzicky zotavila. „Ale dodnes má  problémy vycházet ven a setkávat se s lidmi," řekla státní zástupkyně.

Rozsudek zatím nenabyl právní moci.