Muž podle obžaloby v žádosti o dotaci nepravdivě uvedl, že za peníze zakoupí nový stroj  k obrábění a zpracování dřeva za  6,42 milionu korun, ve skutečnosti však pořídil sedm let staré zařízení, které už bylo opotřebené a které mělo hodnotu o více než milion menší. Obžalovaný vinu odmítá.

Na nesrovnalost se přišlo při auditu, který prováděl Evropský účetní dvůr. Kromě stáří stroje kontroloři také upozornili, že někdo zařízení opatřil štítkem s pozměněným výrobním číslem.

„Tím způsobil na rozpočtech Evropských společenství a České republiky, zastoupených Státním zemědělským intervenčním fondem  škodu ve výši 2 535 945 korun," píše se v obžalobě.   Podle státního zástupce  se muž dopustil zločinu úvěrového podvodu a poškození finančních zájmů Evropských společenství.

Martin Frk včera soudu řekl, že je ve špatném psychickém stavu. „Záležitost mě uvedla do složité životní situace, rozpadla se mi rodina," postěžoval si a uvedl, že není schopen výslechu. Dodal však, že lidé, kteří dotaci kontrolovali, ho za provedení projektu vždy chválili.

V přípravném řízení řekl, že mu nikdo nesdělil, že dotace se vztahuje jen na nepoužitý stroj.

Muž, který mu dotaci zprostředkoval, však vypověděl, že v podmínkách pro získáni dotace je přesná formulace, že stroj musí být nepoužitý.

Prodejce  soudu řekl, že Frkovi dodal stroj, který předtím pracoval v třísměnném provozu. „Bylo na něm patrné, že byl už používán," prohlásil svědek.

Zástupce Státního zemědělského intervenčního  fondu včera soudu sdělil, že se konalo správní řízení, v němž se rozhodlo, že obžalovaný musí částku 2, 5 milionu vrátit.

Hlavní líčení  dnes u krajského soudu pokračuje.