Kvůli podezření z dotačního podvodu podal Královéhradecký kraj před dvěma lety trestní oznámení na Oblastní spolek Českého červeného kříže Hradec Králové (ČČK HK). Vyšetřování je nyní u konce. Devětapadesátiletému muži, který byl zodpovědný za činnost spolku, hrozí až osm let ve vězení.

„Komisař oddělení hospodářské kriminality v nejbližších dnech podá státnímu zástupci návrh na podání obžaloby,“ informovala policejní mluvčí Iva Kormošová. Název spolku mluvčí sdělit nechtěla, podle důvěryhodného zdroje Deníku se však jedná právě o Oblastní spolek ČČK HK, který kvůli pochybení přišel o registraci už v roce 2016.

Dle zdroje je obviněnou osobou tehdejší vedoucí spolku Jaroslav Hekerle, kromě podvodu může být potrestán i za přečin neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a dalších povinných plateb.

Obviněný muž opakovaně žádal kraj o dotace, a to i přesto, že se v té době spolek topil v dluzích. A právě kvůli dluhům spolek na dotace vůbec neměl nárok. Tehdejší hejtman kraje Lubomír Franc Deníku před dvěma lety sdělil, že spolek přesto podal čestná prohlášení o své bezdlužnosti.

Navíc měl obviněný Jaroslav Hekerle, který spolek vedl, již tehdy záznam v trestním rejstříku, což podání žádosti o dotaci také vylučuje.

Milionová dotace

Podle policejní mluvčí Ivy Kormošové obviněný v roce 2015 zažádal o poskytnutí dotace v oblasti sociálních služeb hned třikrát. Celkově se dotace od kraje vyšplhaly přes 1,2 milionu korun. V tu dobu však spolek dlužil 520 tisíc korun za pojistné na sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, daň a příspěvek na státní politiku. „Jako povinnou srážku ji během dvou let strhl zaměstnancům z hrubé mzdy, ale neodvedl je,“ doplnila Iva Kormošová.

Okradl i důchodce

Oblastní spolek ČČK HK před lety obral i desítky seniorů, nevrátil jim vybrané zálohy za rekondiční pobyty, které se neuskutečnily, a hotelům dlužil za neuhrazené služby. Nakonec spolek poslali do insolvence zaměstnanci, kteří nedostávali výplatu.

Podle policejní mluvčí obviněný muž neodvedené povinné platby i peníze získané z dotací používal na chod firmy, ale ne v souladu s podmínkami schválených dotací.

Jak to šlo s oblastním spolkem z kopce
Oblastní spolek Českého červeného kříže Hradec Králové (ČČK HK), který v krajském městě sídlil v ulici Mostecká, se už začátkem roku 2016 potýkal s milionovými dluhy, podezřelým účetnictvím i řadou trestních oznámení. Kvůli nevyplácení mezd navíc zaměstnanci poslali spolek do insolvence. Předseda Oblastního spolku ČČK HK Lukáš Pochylý tehdy ještě věřil, že se situaci podaří vyřešit. „Jsme schopni pohledávky uhradit do dvou let,“ řekl před dvěma lety Deníku. Úřad Českého červeného kříže však spolku v únoru 2016 odebral registraci, a to pro hrubé porušování stanov, vnitřních předpisů a poškození dobrého jména Červeného kříže na veřejnosti. Od té doby spolek nesmí provádět zdravotnické asistence ani školit první pomoc a jím vydané průkazy a certifikáty na tato školení jsou neplatné.