Smutný příběh se odehrál na konci listopadu roku 2013 u chaty Bumbálka ve Špindlerově Mlýně. Rodina se dvěma dětmi, která přijela do Krkonoš na víkend, nastoupila v dolní stanici na korbu nákladní lanovky, zřejmě aby si ve špatném počasí za tmy ušetřila cestu pěšky do kopce k chatě. Tažné lano se však krátce po rozjetí lanovky přetrhlo a korba s lidmi se asi z deseti metrů zřítila na příkrý svah směrem k Labi.

Jirman vinu odmítl

Osmatřicetiletý muž zraněním na místě podlehl, dvě ženy a dvě děti ve věku pět a jedenáct let skončily v péči lékařů. Děti mají dosud psychické problémy a jsou v péči psychologa. Zdravotní problémy mají i obě zraněné ženy. Jedna například od pádu nevidí na jedno oko. Ani jedna z žen však u soudu neuplatnila náhradu škody.

Provozovateli lanovky Miloslavu Jirmanovi (45) za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti hrozilo až šest let vězení. Jirman před soudem vinu opakovaně popřel a jeho obhájce žádal zproštění obžaloby.

Bez trestu
Soud podle předsedkyně senátu Stanislavy Suchánkové při rozhodnutí o upuštění od potrestání přihlédl k tomu, že významné spoluzavinění tragédie leží na samotných poškozených. Jako polehčující okolnost soud Jirmanovi přiznal jeho dosavadní bezúhonný život.
Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i Jirman si pro podání odvolání ponechali lhůtu. Nároky zdravotních pojišťoven za léčení zraněných celkem za 1,023 milionu korun a žádost pozůstalých dětí o náhradu celkem jednoho milionu korun soud odkázal na občanskoprávní řízení.

Opotřebené lano

Podle obžaloby Jirman jako provozovatel a strojník lanovky v rozporu s provozními podmínkami nedostatečně kontroloval a spravoval technický stav zařízení, zejména stav a opotřebení lan. O údržbě také podle obžaloby nevedl záznamy a v inkriminovaný den se nepřesvědčil, zda nejsou v korbě kromě zavazadel i lidé, jejichž přeprava byla zakázána. Státní zástupkyně pro Jirmana žádala podmíněný trest vězení v rozmezí 18 měsíců až dvou let. Obžaloba připomněla, že již dříve v lanovce lidé jezdili.

Podle Jirmana lano nebylo v takovém stavu, že by hrozilo jeho přetržení a pád korby. Údržbu podle svých slov nezanedbával. Znalec posuzující stav lanovky však měl jiný názor. Za příčinu havárie označil mechanické poškození a zkorodování tažného lana, které vznikalo několik let.

Podle Jirmanova obhájce Michala Fraňa stav lana nemůže být příčinou tragického následku pádu lanovky. „Příčinou je to, že lidé do lanovky nastoupili, ač neměli. O zákazu přepravy lidí poškození věděli," uvedl obhájce. Názory obžaloby označil za „účelově konstruované tvrzení". Jirman uvedl, že v minulosti se lanovkou dolů asi deset lidí vezlo, většinou když šlo o transport zraněného.

Dvě ženy, které pád lanovky přežily,  soudu řekly, že si na nic z osudného dne nepamatují.

Krátce po nehodě Jirman lanovku opravil a opět uvedl do provozu.