Poprvé 
si stoupl jako obžalovaný 
za ohrádku naproti předsedovi senátu a vypovídal u soudu v polovině ledna minulého roku. V pondělí už to vypadalo, že se Zdeněk Pechan, finanční poradce obžalovaný z úvěrového podvodu, dozví rozsudek, ale nakonec se tak nestalo.

Jeho případ, v němž jde 
o 15 milionů korun totiž pořád neskončil. „Hlavní líčení bylo odročeno na termín 31. května," řekla Iva Matušková z tiskového oddělení Krajského soudu
v Hradci Králové.

Pechan si měl vzít dva úvěry u České spořitelny. Ta nakonec vyčíslila škodu na 15 milionů korun. K tomu, aby dosáhl na peníze podle obžaloby falšoval doklady nutné pro získání půjčky.

„Nepředkládal jsem žádné padělané dokumenty," dušoval se Pechan při výslechu. Zásadní kroky ve všech akcích měli podle něj konat právník Zdeněk Svoboda a také Josef Musil (expolitik ODS ze Ždírce, jenž je ve vězení za podvody a přípravu dvou vražd), který dokázal vyjednat s finančním ústavem půjčky.

Události měly odstartovat v roce 2006, kdy byl Pechan, který má jinak sídlo
v Brně,  jednatelem pardubické společnosti GlobalTech. „Byl jediným zástupcem firmy GlobalTech. Věděl, že listiny jsou padělané. Naplnil všechny zákonné znaky trestného činu úvěrového podvodu," prohlásil státní zástupce Zdeněk Štěpánek.

Pechan si měl vzít úvěr na 8 milionů, který použil jinak, než stálo ve smlouvě. Další úvěr o dva roky později byl ve výši 7 milionů - a ten firma nesplácela. Stejně jako následující půjčku na 300 tisíc.

Peníze měly jít na podivný pronájem domu v Hrobicích nedaleko Pardubic. „Bylo mi řečeno, že je to dobrá investiční příležitost," řekl obžalovaný. Jenže nebyla.

Případ je provázán také s kauzou bílých koní

Skupina obžalovaných z úvěrového podvodu u Krajského soudu v Hradci Králové.Hradec Králové - Případ Zdeňka Pechana není solitérem v seznamu kauz řešených hradeckým krajským soudem.

Podle všeho je provázaný také s procesy týkajícími se Josefa Musila, někdejšího politika ODS ze Ždírce nad Doubravou. Ten byl v prosinci minulého roku odsouzen za rozsáhlé úvěrové podvody, navíc je ve vězení také kvůli přípravě vraždy.

Objednal si totiž smrt dvou takzvaných bílých koní,kteří si pro něj brali úvěry u rozličných peněžních ústavů.

Pechan tvrdí, že Musil byl zásadní postavou také v jeho případu. Právě on totiž měl konexe, aby vyjednal půjčky.

To je Pechanova verze - hlavní vinu ve věcech, 
z nichž je obžalován, hází právě na odsouzeného Musila a na právníka Zdeňka Svobodu.