Pokutu 3,5 milionu korun uložili inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z Hradce Králové společnosti FCC HP, s.r.o., která na své skládce nebezpečných odpadů od ledna 2016 do dubna 2019 používala bez povolení výrobky z odpadu.

Podle mluvčí ČIŽP Radky Nastoupilové šlo přibližně o 95 880 tun výrobků. Firma se proti rozhodnutí ČIŽP odvolala k ministerstvu životního prostředí. Úřad však její odvolání zamítl a sankce nabyla právní moci

„Odpady, které se na skládky přijímají kvůli technickému zabezpečení, se běžně používají například k překryvu nově uložených odpadů, aby se zabránilo jejich úletům, nebo k tvorbě obvodových nebo dělicích hrázek mezi jednotlivými sektory skládky," uvedl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové Lukáš Trávníček.

Vysvětlil, že v Lodíně nešlo o výrobky, ale o odpady, které byly pouze vyvedeny mimo režim zákona o odpadech, a společnost navíc za jejich „nákup“ dostávala od dodavatelů zaplaceno. "To se naprosto vymykalo běžné obchodní praxi,“ řekl.

Množství výrobků použitých k technickému zabezpečení skládky se navíc nezapočítávalo do hranice 20 procent odpadů na skládce, které mohou být podle zákona osvobozeny od poplatku za ukládání odpadů. Při překročení tohoto množství je nutné odvádět poplatek za uložení odpadu a tvořit finanční rezervu pro rekultivaci a asanaci skládky.

„Společností FCC HP, s.r.o. tak nebyla při používání těchto výrobků na skládce v Lodíně vytvářena finanční rezerva, ani vybírány poplatky,“ dodal Lukáš Trávníček.