Nikola Galinov Stefanov se u Krajského soudu v Hradci Králové k případu nevyjádřil. „Nechci vypovídat, protože se bojím o osud svých dětí," řekl.

TABLETY VAUTĚ ODHALIL RENTGEN

Podle spisu se loni v Bulharsku domluvil s dalšími dvěma muži a jeden z nich mu do sedadel a za obložení auta ukryl 36 igelitových sáčků se 102 842 tabletami léčiva Cirrus. „Z nich bylo možné vyrobit nejméně 12 507 gramů metamfetaminu báze," píše se v obžalobě.

Podle domluvy měl Stefanov jet do Polska, kde by po příjezdu dostal telefonicky instrukce, kam mí léky dovézt a kdo si je převezme.

Stefanov tedy vyrazil a přes Rumunsko, Maďarsko a Slovensko dojel do Česka. Ve Svitavách nedaleko benzinové pumpy ho však zastavili celníci. Obžalovaný se snažil vyhnout kontrole, a proti jednomu z nich nabídl sto eur. S nabídkou však neuspěl a velkokapacitní rentgen vzápětí odhalil ukryté tablety.

I když cizinec u soudu mlčel, na policii vypovídal. „Nevím, jak se tablety do auta dostaly. Nevěděl jsem, že je převážím," tvrdil tehdy. Policistům řekl, že se živí převážením lidí z Bulharska do Polska, kde pracují na tržnici. Loni v únoru prý převážel také tři litry domácí kořalky. Protože se bál, že je to v Česku trestné, nabídl celníkům úplatek. Když u něj našli léky, velmi ho to překvapilo.

„Celníci otevřeli víko a zároveň spadly balíky. Byl jsem vyděšený, kolik tam toho je," řekl policistům. Vůbec prý netušil o co jde.

Později svou výpověď změnil a policistům vyprávěl, že před odjezdem z Bulharska za ním přišel bratranec jeho matky s dalším mužem a požádali ho, aby do Polska odvezl nějaké věci, a dali mu dvě tašky.

MYSLEL, ŽE VEZE ASPIRIN NA OKURKY

„Když jsem je otevřel, byly tam krabičky s léky. Ptal jsem se, co to je, a oni mi řekli, že jsou to léky proti bolesti a aspirin na sterilování okurek," řekl muž.

Muži mu prý za převoz nabídli 300 euro a poradili mu, aby tašky dobře schoval,protože kdyby ho zastavili celníci, mohli by ho na 24 hodin zadržet, než by přišli na to, co je to za léky. „Bratranci jsem důvěřoval," vysvětloval, proč na nabídku přistoupil.

Na balíčcích se našly otisky Emila Marinova Panteleva, který je v současnosti ve věznici. U soudu prohlásil, že Stefanova nezná. To stejné tvrdil Stefanov.

Soud však ani jedné z jeho výpovědí neuvěřil a uznal ho vinným z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a z podplácení. Stefanov se proti rozsudku na místě odvolal.