Za přípravu vraždy dvou lidí půjde za mříže podnikatel a exšéf ODS ve Ždírci nad Doubravou Josef Musil. Ve středu nad ním vynesl rozsudek Městský soud v Praze, který mu uložil trest ve výši dvanácti let odnětí svobody.

Jeho údajný komplic Eduard Polák, po kterém měl Musil chtít, aby vraždy provedl, byl naopak zproštěn viny a u soudu si vyslechl osvobozující rozsudek. „U Josefa Musila byla vina prokázána, u Eduarda Poláka se naopak neprokázalo, že by měl přípravy a vraždy skutečně realizovat,“ uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

ČTĚTE VÍCE V RUBRICE SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY VPRAVO!

„K výši trestu přispělo podle soudce i to, že obžalovaný se ani jednou nedoznal a ničeho nelitoval. Rozsudek vynesl na základě svědeckých výpovědí a znaleckých posudků, které prokázaly, že netrpí žádnou duševní chorobou, jež by ovlivňovala jeho jednání,“ dodává Lhotáková.

Rozsudek zatím není pravomocný, Josef Musil se proti dvanáctiletému pobytu za mřížemi na místě odvolal.

Kauza, o níž Deník podrobně informoval, vyplula na povrch v únoru letošního roku. Josefa Musila i Eduarda Poláka zatkli příslušníci zásahové jednotky v kuklách a se zbraněmi 7. února na výpadovce na Krucemburk ve Ždírci nad Doubravou.

Likvidaci pečlivě připravoval

Za usmrcení dvou mužů z Chrudimska a Hradecka nabídl paradoxně také silně věřící Josef Musil, který pravidelně chodil na mši do kostela, dvaatřicetiletému Slovákovi dva miliony korun.

„Vraždou se chtěl zbavit nepohodlných bývalých obchodních partnerů a zakrýt stopy jiné trestné činnosti,“ uvedl tehdy mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Podle jeho slov se muži, jejichž fyzická likvidace byla připravována, měli společně s dalšími osobami, včetně objednavatele vraždy, v minulosti podílet na majetkové trestné činnosti.

Oba obvinění byli stíháni pro podezření ze spáchání trestného činu přípravy vraždy, spáchaného formou spolupachatelství, vazebně.
V případě prokázání viny jim hrozil až patnáctiletý trest odnětí svobody. V krajním případě i trest výjimečný.


ANDREA BARTŮŇKOVÁ, JAROMÍR KULHÁNEK