Znovu po deseti měsících rozhodoval hradecký krajský soud v případu úmrtí zdravotně handicapovaného devatenáctiletého mladíka. Tomu v červnu 2019 nabídl extázi právě jeho obžalovaný kamarád. Handicapovaný muž dle soudních znalců nedokázal posoudit rizika plynoucí z vlastního jednání a drogou se později sám předávkoval. Langer podle svých slov o nemoci kamaráda nevěděl a nepředpokládal tak, že by si mohl vzít větší dávku drogy, než mu sám předal.

„Je hrozné, že zemřel mladý člověk. Poškozeného jsem ale upozornil, kolik látky si může vzít, takže se necítím zodpovědný za jeho smrt. Je mi to ale strašně líto a hrozně lituju prvního dne, kdy jsem vzal drogy. Od propuštění z vazby chodím na testy, abych ukázal, že drogy v mém životě skončily. Jediné, co mi přinesly, bylo tohle hrozné neštěstí,“ řekl obžalovaný před soudem.

Těžko pochopitelné bylo i jednání Langera, který u soudu hovořil o tom, že chce jít studovat na lékařskou fakultu a jeho kamarádů poté, co handicapovanému mladíkovi začalo být špatně. Ačkoliv kolaboval, parta kamarádů s ním vyrazila do hospody v centru města. Až tam zavolal jeden z hostů sanitku. O několik hodin později mladík na selhání orgánů zemřel.

U krajského soudu hrozilo Langerovi už v lednu až 18 let vězení, nakonec ale odešel pouze s dvouletým trestem odloženým na zkušební dobu čtyř let. Za smrt kamaráda nenese podle soudu právní odpovědnost.

„Skutečnost, že jsme neshledali příčinnou souvislost mezi jednáním obžalovaného a smrtí poškozeného neznamená, že Tomáše Langera bereme jako osobu, která za to nemůže. Z právního hlediska jsme ale museli rozhodnout tak, jak jsme rozhodli,“ odůvodnil v lednu rozsudek soudce Jiří Vacek.

Podmíněný trest mladému studentovi udělil za trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Během vyšetřování se totiž prokázalo, že Langer fungoval v Hradci Králové jako drogový dealer. Svým vrstevníkům prodával zejména marihuanu, v menší míře i extázi. Proti lednovému rozsudku se na místě odvolala státní zástupkyně.

V květnu pak původní rozsudek zrušil Vrchní soud v Praze a případ vrátil do Hradce Králové. Podle mluvčího krajského soudu šlo o procesní problém, který soudce napravil vyslechnutím dalších svědků. Rozsudek pak tento týden vynesl stejný jako před 10 měsíci. Tomáš Langer od soudu odešel s dvouletým trestem odloženým na zkušební dobu čtyř let. Během čtyřleté podmínky nesmí požít žádné návykové látky s výjimkou alkoholu. Ani tentokrát se ale nejedná o definitivní konec příběhu. Stejně jako v lednu, tak i nyní se proti rozsudku státní zástupkyně odvolala. Ke slovu se tak opět dostane pražský vrchní soud.