Zatímco v dubnu tento takzvaný zahradník starající se o nelegálně pěstované rostliny konopí vyslechl u královéhradeckého soudu osmiletý verdikt, nově dostal pětiletý trest. A ten si má odpykat v mírném režimu – pouze ve věznici s dozorem.

Zaléval a hnojil

Původní rozsudek, byl přitom na samé spodní hranici zákonem stanovené sazby za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými látkami ve velkém rozsahu, hrozilo mu až 12 let. Odvolací senát přihlédl k tomu, že cizinec se trestné činnosti dopustil pod tlakem tíživých poměrů, ve kterých se ocitla jeho rodina – a také vzal v úvahu, že se dotyčný vlastně neprovinil ničím horším, než že po dvacet dnů v prostředí vlhkého dusna zaléval a hnojil svěřené rostliny.

Hlavní organizátoři, kteří pěstírnu v pronajatém domě založili, vybavili a provozovali, zůstávají neodhaleni a bez trestu. Stejně jako trojice zahradníků, kteří v domku ve Vysokém Mýtě, kde policisté Nguyena zatkli přímo na místě činu, působili před ním.

Přes tisíc kytek

Souzený Asiat v září loňského roku obsluhoval důmyslně sestavené zařízení pro pěstování konopí za použití lamp a vzduchotechniky. Celkem měl na starosti 1162 rostlin v různých stadiích růstu; policejní protokol zaznamenává „kytky" vysoké 80, 50 a 10 cm. Podle posudku obsahovaly vysoký podíl cannabinoidních látek, ze zajištěného množství by bylo možno získat nejméně 57 kilogramů marihuanové sušiny.

Obhájce Pavel Stratílek ovšem klienta představil ne jako zločince, nýbrž spíš jako nešťastného člověka. Doma ve Vietnamu se Nguyen zadlužil, aby mohl zaplatit cestu do Česka, kde chtěl vydělat peníze pro svoji rodinu. Dopisy jeho nezaměstnané manželky, které se u soudu objevily, potvrzují, že rodina neměla dost prostředků jednak na léčení nemocných dětí, jednak na školu. V Česku se Nguyen ocitl pod ještě větším tlakem. Nejen že nebyl schopen posílat peníze domů, ale nedařilo se mu ani splácet půjčku, kterou si vzal na cestu. A když slyšel, že si dluh může odpracovat, netušil prý, co ho čeká. Vše pochopil, až když byl odvezen do Vysokého Mýta, kde mu řekli, že se bude starat o léčivé byliny. O jakou „léčivku" jde, prý poznal sám; marihuanu znal už z Vietnamu. Byť konopí v jeho domovině prý vypadá malinko jinak.

Podle Stratílka se klient do trestné činnosti zapojil pod nátlakem. „Při zadržení ani při domovní prohlídce nebyl nalezen jeho cestovní pas," upozornil advokát. A připomněl, že Nguyen sám nic neorganizoval. On neuzavíral smlouvu na pronájem domku, on pěstírnu nebudoval ani nebyl zainteresován na jejích výnosech. On byl člověkem zavřeným uvnitř, vykonávajícím funkci zahradníka. Člověkem, který z domku nevychází, odkázaným na to, že mu nějací „oni" vozí jídlo. A dokonce prý musel požádat o nákup majitele domu, když si vlastník nemovitosti přišel pro pravidelný 25tisícový nájem údajného skladu…

Pět let postačí

Argumentům advokáta vrchní soud popřál sluchu. A s ohledem na to, že zločin zůstal pouze ve stadiu přípravy, rozhodl o mimořádném snížení trestu pod spodní hranici trestní sazby. „Přihlédli jsme k povaze a závažnosti spáchaného činu a k poměrům pachatele," zdůvodnil již pravomocné rozhodnutí předseda odvolacího senátu Ľubomír Klimáček.

V platnosti přitom nadále zůstávají ostatní součásti původního osmiletého verdiktu: vyhoštění ze země na dobu neurčitou, zabrání věcí zajištěných v pěstírně a rozhodnutí o tom, že s požadavkem na náhradu škody se majitel nemovitosti odkazuje na občanskoprávní řízení.

Muži v pozadí? Ten větší a ten menší
• Lidi stojící v pozadí, kteří marihuanový byznys organizovali, potrestání unikli. Vypátrat se je nepodařilo, když odsouzený cizinec tvrdí, že šéfy nezná – a vlastně s nimi ani příliš nebyl v kontaktu.

• Nepomohl ani majitel domu, v němž se marihuana pěstovala. Nájemní smlouva se kvůli neověřovaným údajům ukázala být jen cárem papíru. Muže, s nimiž jednal, popsal jako dva šikmooké Asiaty, kteří všichni vypadají podobně; jeden byl větší a druhý menší.

• V jeho zájmu přitom bylo, aby se je podařilo vypátrat. Pěstírna totiž nejenom poznamenala stěny nemovitosti, na hrbu majitele domu zůstal pěkný dloužek: musí zaplatit 400 tisíc korun za neoprávněný odběr elektřiny.