Pětiletý podmínečný trest a povinnost uhradit více než 700tisícovou škodu vyfasoval u Krajského soudu v Hradci Králové muž, který na konci dubna před jednou restaurací na Svitavsku při rvačce smrtelně zranil svého soka.

„Obžalovaný Viktor Ille s odsuzuje k trestu odnětí svobody v trvání tří let. Výkon trestu se mu podmíněně odkládá na zkušební dobu v trvání pěti let," cituje z rozsudku Iva Matušková z krajského soudu. Verdikt  zatím není pravomocný, jak obžalovaný, tak i státní zástupce se nechali lhůtu na rozmyšlenou.

Co se toho osudného 28. dubna v půl deváté večer před restaurací vlastně stalo? Ille při vzájemné hádce  udeřil dlaní do obličeje muže, s nímž měl předchozí nevyřízené účty. Ránu však napadený, který byl notně opilý, neustál, spadl, temenem hlavy se udeřil o chodník a začal krvácet do mozku. Byl sice ihned hospitalizován, zde však kvůli komplikacím spojených s úrazem o pět týdnů později zemřel. Při hospitalizaci měl napadený muž v krvi 2,69 promile alkoholu.

„V důsledku útoku obžalovaného a následného pádu utrpěl poškozený ránu na dolním rtu vlevo, tržnou ránu ve vlasové části hlavy týlně, rozsáhlé krvácení do prostoru pod tvrdou plenu mozkovou polokoulí, zlomeninu lební klenby a spodiny vlevo, pohmoždění mozku čelně oboustranně a spánkově vlevo a úrazový otok mozku. V důsledku léčení výše uvedených zranění pak u poškozeného došlo k akutnímu zánětu průdušnice, průdušek a plicní tkáně, v důsledku čehož dne 8. 6. 2016 zemřel," píše se v rozsudku.

Ille je také povinen uhradit Všeobecné zdravotní pojišťovně léčebné výlohy na zraněného přes 400 tisíc korun  náhradu škody, k tomu rovněž dalšímu pozůstalým vedle náhrady škody 24 tisíc korun rovněž 275 tisíc korun jako náhradu nemateriální újmy.