Čtyřiapadesátiletá žena zemřela letos v lednu za podezřelých okolností v Přepeřích na Semilsku a policie začala jejího pětatřicetiletého syna podezírat, že ji zavraždil. Žili spolu teprve krátce - v listopadu se František Ž. vrátil z vězení, kde byl už poněkolikáté, a nastěhoval se k matce do bytu.

Osudného dne se prý šel projít k Jizeře, pak se na chvíli vrátil domů, a znovu odešel. Když pak dorazil do bytu, chtěl prý vypnout televizi, ale zjistil, že matka, která ležela na gauči, na sobě má „nějaké skvrny“.

„Přišel jsem k ní a zjistil jsem, že nedýchá,“ řekl obžalovaný soudu.

Obžalovaný: Jsem opravdu nevinný

Státní zástupkyně Lenka Faltusová včera ve své závěrečné řeči uvedla, že muž je agresivní a problémový a že podle sousedů z domu se s matkou opakovaně hádali. „Svědkové potvrdili zranění ženy i její obavy z obžalovaného,“ řekla žalobkyně. Připomněla, že po vraždě byla v bytě nalezena část provázku se stopami krve a okolo škrtící rýhy na ženině krku se našly stopy tohoto provázku.

Sousedky podle ní vyloučily, že by toho dne byl v bytě někdo jiný. Známí ji prý od synova návratu z vězení nenavštěvovali.

„Byť zde neexistuje přiznání obžalovaného, skutek je prokázán,“ uzavřela státní zástupkyně.

S tím však nesouhlasila obhájkyně obžalovaného.

„Obžaloba je založena jen na nepřímých důkazech svědkyň, které ho nemají rády,“ argumentovala. Matčina krev se podle ní na synovo oblečení dostala až v době, kdy se ji snažil oživit. Obhájkyně také uvedla, že poškozená žena se pohybovala „v závadové společnosti alkoholiků“, dům, kde bydlela se nezamykal a její byt také býval odemčen, takže se do něj mohl kdokoliv dostat.

František Ž. podle ní ve všech svých předchozích případech vlastní vinu doznal a trest si odpykal.

„Jsem opravdu nevinný,“ řekl na závěr obžalovaný.

Soud mu však neuvěřil a poslal ho do vězení. František Ž. se proti rozsudku na místě odvolal.