Necelých devadesát tisíc korun, toť takzvaná majetková újma rodiny - tedy suma, již  matka zavražděného utratila ze převoz a pohřeb syna.
K tomu musí Sebastian Krystian Goliat zaplatit ještě 2,5 milionu korun jako majetkovou újmu.

Částku určil Krajský soud v Hradci Králové, který třicetiletého muže poslal za vraždu, jež se udála na ubytovně v Novém Bydžově na konci ledna, na jedenáct roků do vězení.

„Je to precedentní rozhodnutí," prohlásil při vysvětlení verdiktu soudu předseda senátu Miroslav Veselský. „Máme za to, že žádnou duševní útrapu nelze vyčíslit penězi," upozornil však.

Půl milionu korun by měl dostat starší bratr (na proces nepřijel, je na tom velmi špatně, údajně ani není schopný přebírat poštu) zavražděného pětadvacetiletého mladíka. Matka s otcem mají podle soudu nárok na stejný obnos - a to na jeden milion korun.

Matka, která vystoupila při procesu jako svědkyně, ale žádala vyšší částku: 1,25 milionu. „Chtěla bych jen uvést, že nemůžu v noci spát. Těžko se mi vstává a chodí do práce. Jsem na silných antidepresivech. Musím se nutit pracovat,  abych vydělala peníze," prohlásila žena, která podle všeho musí zaplatit dluhy, jež její zabitý potomek napáchal hrou na automatech. Přesto řekla: „Těžko se mi bez syna žije."

Otec původně požadoval 850 tisíc, nakonec mu soudce přiznal o 150 tisíc korun více. „Odškodnění nemajetkové újmy jsme navýšili ve prospěch otce, protože není potřeba rozlišovat mezi oběma. Oba jsou to rodiče. Navíc jak sám otec u soudu uvedl, byl to jeho jediný syn, jediné dítě a je možné předpokládat, že se už nikdy nedočká syna či pokrevních vnoučat," vysvětlil Veselský.

Dnes je muž bez syna. Ten zemřel po opilecké hádce. Stala se v bytě či ubytovně, kde spolu žili Poláci, jež přijeli do Nového Bydžova za prací. „V té době tady byly lepší možnosti," vysvětlil pozdější pachatel, proč se vydal do sousední země. Dlouho žil ve Španělsku, poslední čtyři roky doma v Polsku. Do Česka přijel  12. ledny, jen necelé tři týdny před zločinem. „V bytě jsem nikoho neznal," řekl.

Poláci v osudný den pili. Později zavražděný navíc vyrazil do baru. Když se 
v noci vrátil, začal konflikt, při němž ho Goliat dvakrát bodl do hrudi nožem. Mladík zraněním podlehl.

„Kdyby pánové požívali alkohol v rozumné míře, možná by k tomu vůbec nedošlo. Svou roli sehrála zřejmě i obyčejná mužská ješitnost, snaha o určitou dominanci v kolektivu, frustrace z cizího prostředí, možná i nuda a skutečnost, že obžalovaný zřejmě neunesl určitou prohru v pěstním souboji," prohlásil soudce Veselský. „Abstinujte. Vidíte, jak je alkohol schopen relativně bezproblémového člověka dostat až do soudní síně," vyzval odsouzeného.

Tomu hrozil až osmnáctiletý žalář, polehčující okolností však bylo, že se přiznal. Naopak soud příliš nebral v potaz vyjádřenou lítost. „Je pravda, že obžalovaný napsal omluvný dopis rodině poškozeného. I se 
v soudní síni omluvil, ale zcela upřímně si soud představuje upřímnou lítost trochu jinak," zhodnotil předseda senátu.

Vypil jsem tři až čtyři litry vína. Soudce nevěří, 
že měl 5 promile

Alkohol je alfou a omegou hrůzného zločinu, tedy vraždy, za kterou byl odsouzen Polák Sebastian Krystian Goliat.

„Vypil jsem tři až čtyři litry vína," vypočítal odsouzený muž, který na konci ledna zabodl svého krajana 
v ubytovně v Novém Bydžově.

Jak vysokou měl hladinu alkoholu v krvi, odborníci odhadovali, protože vražda se stala v noci a pachatel byl zadržen až druhý den odpoledne. „V takovém případě dochází k dopočítání množství alkoholu v době skutku, 
a to zejména z výpovědi obžalovaného. Znalci dopočítali, že v době útoku měl mít kolem pěti promile alkoholu v krvi, podle toho, co vypovídal," řekla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Toto číslo však zpochybnil soudce Miroslav Veselský. Upozornil, že Goliat ještě ráno pil. „Těžko si představit, že by byl schopen tak racionálního chování, kdyby měl v krvi pět promile," připomněl, 
že vrah po útoku v bytě uklízel stopy.