Obžalovaný M. U. už na začátku hlavního líčení prohlásil, že jde o komplot ze strany jeho rodiny. „Pravda je taková, že chtěli získat můj majetek a ulevit si tak od dluhů a exekucí,“ řekl soudu. Soud mu však neuvěřil.

Senior se podle obžaloby dopouštěl trestné činnosti na na třech dívkách v době, kdy jim bylo od osmi do jedenácti let. Dvě z nich byly jeho vnučky, třetí byla dcera ženy ze sousedství. Obžalovaný ji prý od jara 2015 do loňského léta osahával na intimních místech a obtěžoval ji i jinými způsoby.

„Zneužíval přitom její neschopnosti se mu účinně bránit, neboť poškozená vzhledem k nízkému věku a podprůměrným rozumovým schopnostem si nebyla vědoma významu a protiprávnosti jeho jednání,“ uvedl státní zástupce Milan Šimek. Podle jeho slov M. U. také dívce kupoval různé sladkosti, aby o tom nikomu neřekla.

M. U. všechno popřel. Dívku prý neznásilnil, naopak o ni pečoval a nechával ji u sebe přespávat. „Její matka se o ni téměř nestarala a měla zájem jen o alkohol,“ vypověděl muž. Podle něj dívku k výpovědi proti němu navedla jeho vnučka.

Hrozil, že je uškrtí

Jeho dcera a matka dalších dvou zneužívaných dívek u soudu vypověděla, že mají s manželem finanční potíže, a proto se před časem nastěhovali k otci. A to i přesto, že si obě její dcery stěžovaly, že po nich děda chce, aby se před ním svlékly, a nabízí jim za to peníze. Domnívala se prý, že když se otec stará o holčičku ze sousedství, na její dcery si před ní nic nedovolí. Navíc si prý myslela, že vše skončilo požadavkem, aby se svlékly. „Nevěděla jsem, ze dělal ještě i další věci,“ uvedla u soudu. Dcery jí o tom prý zpočátku nic neřekly, protože jim děda vyhrožoval, že jejich blízké uškrtí. Sama si však prý po přistěhování všimla, že vztah otce k dívce ze sousedství, která u něj v té době už i přespávala, je „divný“.

Když vše vyšlo najevo, obžalovaný dceru vydíral a hrozil jí, že pokud ona a její rodina budou proti němu vypovídat na policii, „rozbije jim držku“.

Rozsudek není pravomocný. Obžalovaný se proti němu na místě odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu.

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.
Za loupeže a vraždu dostal 18 let vězení