Schejbal odešel od hradeckého soudu již dvakrát s odsuzujícím verdiktem v kapse. Pokaždé si však podal odvolání a u pražského vrchního soudu pokaždé uspěl.

Nejinak tomu bylo i při včerejším hlavním líčení, které vrchní soud opět poslal zpět k soudu prvního stupně k dopracování a Schejbal se proti rozsudku opět odvolal.

„Odkloněná" chemie

Ze slov státního zástupce Radka Soukupa, který novinářům popsal průběh údajné trestné činnosti obžalovaného Schejbala, vyplynulo, že právě od něj se mohl učit i exministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Ten se totiž nedávno před celým národem přiznal, že „odklonil" několik milionů korun ze svého účtu.

Právě případ Luďka Schejbala, ač se měl podle spisu stát již v roce 2006, se tomuto nápadně podobá. „Laicky se dá říct, že pan Schejbal odklonil část majetku své stávající firmy. Tím chtěl znevýhodnit své věřitele před předáním majetku firmy do rukou správce konkurzní podstaty," řekl státní zástupce Radek Soukup.

Podle rozsudku, který obsahuje nepřeberné množství názvů všemožných hnojicích přípravků, se člověk dočte, že s majetkem Schejbal nakládat nemohl.

„Obžalovaný v postavení jediného jednatele společnosti Lannier Marketing, po předchozí domluvě s jednatelem společnosti  Orin, která nebyla schopna, s ohledem na nedostatek majetku, dostát svým závazkům  v celkové výši 52 milionů korun, prodal této hnojiva. A to ačkoliv  bylo na hnojiva, která byla uskladněna ve skladu v Mratíně, uplatněno zástavní právo," stojí v rozsudku s tím, že tím měl Schejbal zmařit  uspokojení této pohledávky společnosti Monsanto za společností Orin. „To vše s cílem dosáhnout uvolnění zástavy movitého majetku a jeho následného prodeje společnosti Orin společnosti Lannier Marketing. K uzavření smlouvy nakonec došlo v polovině roku 2006," je uvedeno v rozsudku.  Podle soudu tak Schejbal spáchal zločin zpronevěry. Sám Schejbal se k rozsudku nevyjádřil. Uvedl pouze, že necítí žádnou vinu.