Trest mu v pátek udělil Krajský soud v Hradci Králové. Už osmkrát soudně trestanému recidivistovi hrozil ještě o rok vyšší postih. Zatím není jisté, zda se proti devatenáctiletému verdiktu odvolá, stejně jako státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou.

Vedle pobytu za mřížemi musí odsouzený Rom zaplatit také odškodné, a to ve výši jeden milion tři sta dvacet tisíc. Peníze dostane – mimo jiných – opatrovník dvou dětí, které měla zavražděná.

Vraždil jsem. Ne, zmanipulovali mě

Horváth zvolil pro proces, nakonec trvající pouhé dva dny, možná nečekanou taktiku. Naprosto totiž změnil své stanovisko ke zločinu, který se udál v srpnu minulého roku v Hrobičanech na Jičínsku. Přesně v noci mezi druhou a třetí hodinou 19. srpna.

Poté, co byl pětadvacetiletý recidivista zatčen, s policií spolupracoval. Podílel se i na rekonstrukci zločinu a přiznal se, že Kláru Danišovou zabil: „Jezdil jsem za ni jako za dealerkou pervitinu. Předpokládal jsem, že má drogu
u sebe, a že ji získám pro sebe. Zabil jsem ji proto, aby se nikdo nedozvěděl, že jsem ji napadl."

Podle znaleckých posudků měl také v době, kdy vraždil, 
v krvi stopy pervitinu. A rovněž pod jeho vlivem bodl ženu třikrát do břicha, což se ukázalo jako klíčová věc. Danišová zraněním podlehla, v autě totiž vykrvácela.

„Třikrát bodl poškozenou nožem do břicha a způsobil jí tím bodnořeznou ránu v pravém nadbřišku a poškozená na následky těchto poranění na místě zemřela," vypočítal státní zástupce   Milan Vacek.

Napadli nás neznámí muži

Jenže u soudu najednou Horváth na přiznání zapomněl. Trestu se chtěl vyhnout tvrzením, že vůbec neví, kdo ji zavraždil.

Potvrdil, že jel s Danišovou ve vypůjčeném autě, ale pak údajně přišel útok – prý skupinou jedoucí v černém BMW. „Po cestě nás zastavilo auto a 
z něj vystoupili lidé, kteří zbili mě i ji. Když jsem viděl, že švagrová leží mrtvá na zemi, zpanikařil jsem a odjel. Nikomu jsem nic neřekl, protože jsem se bál, byl jsem na drogách a úplně mimo," tvrdil. „Určitě se to nestalo, vždyť to byla moje švagrová."

Na dotaz, proč tedy policistům vypověděl naprosto opačnou verzi, zareagoval: „Zmanipulovali mě. Byl jsem zfetovaný. Nic z toho, co mě přiměli říct, není pravda."

S tímto tvrzením však nakonec neuspěl. Proti němu stály výpovědi svědků – například muže, který mu půjčil auto, v němž ke zločinu došlo. „Ale především ho usvědčují expertizy," prohlásil státní zástupce Vacek.

Sestra zavražděné: Prý zabil chlapa
Byla partnerkou odsouzeného Milana Horvátha a také sestrou zavražděné Kláry Danišové. U soudu pak vypovídala jako svědkyně v procesu s recidivistou, jenž byl nakonec odsouzen k devatenáctiletému vězení. „Té noci přijel domů a řekl mi, že zabil nějakého chlapa. Sebral se a několik dní se neukázal," řekla a tvrdila, že ji bil i ponižoval.
To Horváth si soužití s rodinou pochvaloval. A to i se zavražděnou ženou. „Měli jsme dobré vztahy, bral jsem ji jako blízkou příbuznou," prohlásil a svůj příběh o tom, že je napadli neznámí muži, chtěl podpořit také dalším tvrzením: „Asi měsíc před tím, než se to stalo, mi říkala, že ji sleduje nějaké auto." Soud jeho verzi nepřijal.