Podle mluvčí Policie ČR Královéhradeckého kraje Lenky Burýškové touto akcí vyvrcholila protidrogová akce KELT, na které se vedle Toxi-týmu podíleli i policisté z Trutnova a Náchoda i Městská policie z Jaroměře.

Dvojici mužů je kladeno za vinu, že od roku 2005 do dubna 2010 distribuovala na území okresu Náchod omamnou látku konopí seté, známou jako marihuana, a dále psychotropní látku metamfetamin hydrochlorid čili pervitin. Přitom jeden z obviněných od dubna 2009 pervitin vyráběl. „Výrobu prováděl v jednom bytě v Jaroměři nebo na jiných místech města. Na základě šetření policisté také zjistili, že od těchto dvou obviněných osob pravidelně nakupovalo drogy asi třicet stálých odběratelů z Jaroměře a z blízkého okolí. Rovněž není vyloučeno, že tento počet osob bude rozšířen,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Burýšková.

Z dosavadního vyšetřování také vyplynulo, že jeden z dvojice měl prodat či darovat jiným osobám pervitin ve zhruba 580 případech (v celkovém množství nejméně 400 gramů za 215 tisíc korun) a způsobit tak škodu značného rozsahu. Dále poskytl odběratelům 57 dávek marihuany (celkově za tři tisíce korun).

Druhému obviněnému je kladeno za vinu, že v 93 případech nabízel pervitin v celkovém množství 13 gramů za 15 tisíc korun, a rovněž několik dávek marihuany za více než tisíc korun.

„Při domovní prohlídce zajistili policisté varnu a vozidlo Audi jednoho z obviněných. Dvojice je stíhána vazebně. Trestní zákoník pamatuje na takové jednání odnětím svobody na dobu od osmi do dvanácti let, v případě druhého obviněného na jeden rok až pět let,“ dodala Lenka Burýšková.