Obžalovaný, který vinu od začátku odmítá, se však na poslední chvíli rozhodl, že změní svého obhájce. Advokát Petr Šmíd se v pátek soudu omluvil, že tisícistránkový spis nestačil prostudovat, a požádal o několikadenní odklad.

Státní zástupce žádá deset let

Včera proto zazněl jen závěrečný návrh obžaloby, v níž státní zástupce Tomáš Šimek žádal pro obžalovaného desetileté vězení. Obhájce  svou řeč přednese až za dva týdny.

Vyučený zedník a otec sedmi dětí je obžalován, že se dopustil soulože se svou dcerou. Dívce, která  vyrůstala u adoptivních rodičů, její matka jednou ukázala Turka a prozradila jí, že je to její biologický otec. Turko to však dívce popřel a navázal s ní intimní vztah.  U soudu pak tvrdil, že o jejich příbuzenství nevěděl. Podle expertiz je však skutečně dívčiným otcem.

Dcera za Turkem několikrát jela do Německa, kde pobýval se svou bývalou ženou, která se tam živila prostitucí. Dívka tam hledala práci. Při návštěvách se seznámila s německým občanem, který byl milencem Turkovy bývalé manželky, uvěřila, že s ní chce žít v Česku a že jí chce dát 60 tisíc eur, aby pro ně zakoupila byt. Když si však přijela pro peníze, Turko jí zakázal se s Němcem setkat a uvěznil ji i s jejím malým synkem v bytě. „Už po příjezdu mi došlo, že mi lhal. Od začátku se ke mně choval agresivně," vypověděla u soudu pětadvacetiletá žena a vylíčila fyzické i psychické násilí, kterého se na ní i na dítěti dopouštěl. Tříletého chlapce sprchoval ledovou vodou a vyhazoval za hlavu do vzduchu.

Dívka má z Turka panickou hrůzu

Později se ukázalo, že Němce stíhá policie za to, že od důvěřivé staré paní vylákal desetitisíce eur. Asi 60 tisíc dal Turkově bývalé ženě a 15 tisíc Turkovi. Podle státního zástupce Tomáše Šimka Turko dívku držel v zajetí, aby neprozradila, kolik peněz se svou bývalou ženou z muže vytáhl.

Dívku nakonec vysvobodili její známí, kteří za ní přijeli do Německa. Zatímco se hádali s Turkem, ženě s dítětem se podařilo z bytu utéci. „Ani boty jsem neměla," řekla soudu.

Žalobce včera ve své závěrečné řeči připomněl, že poškozená od té doby trpí posttraumatickou stresovou poruchou a z Turka má panickou hrůzu. Upozornil, že Turko  spáchal víc trestných činů, jednal hrubě a zákeřně a navíc se k ničemu nedoznal a ničeho nelituje. „Možnost jeho nápravy je velmi omezena," řekl státní zástupce.