Z pěti a půl milionu však nic nesplatil. „Vzhledem ke svým možnostem a finanční situaci věděl, že tomuto závazku nebude moci dostát," řekl včera žalobce Zdeněk Štěpánek.

Obžalovaný vypověděl, že peníze byly pro jeho společníka v podnikání, který se dostal do finanční tísně. „Poprosil mě, jestli bych mu nezajistil půjčku, aby vyřešil své problémy na Ukrajině, a slíbil mi za to svůj podíl ve firmě," vypověděl Kalhous. Společníkovi prý dal čtyři miliony korun, další milion a půl použil na úhradu peněz, které si společník bral z firmy. „Jeho jednání nebylo vždy fér a peníze mizely po statisících," postěžoval si obžalovaný.

Tvrdil také, že firma byla v dobré kondici, takže ve splacení vypůjčených pěti milionů  neviděl problém, potřeboval jen trochu víc času. Pak však začaly platit nové zákony, on přišel o licenci,  a tím i o možnost splácet dluh.

U soudu se však ukázalo, že čtyři miliony pro společníka byly zaúčtovány jako 100 tisíc korun  a že Kalhous měl v té době i jiné závazky, například hypotéku, nesplacený kontokorentní úvěr či nedoplatky na DPH. Ve všech případech šlo o milionové částky. Včera k tomu řekl, že na všechny okolnosti si už nevzpomíná.  Společník zřejmě vypovídat nebude, protože je stále na Ukrajině.

Hlavní líčení pokračuje v úterý a ve čtvrtek, obžalovanému hrozí až deset let vězení.