Na zvýšený nápor lyžařů se připravila policie. „Žádáme všechny motoristy, kteří přijíždějí do horských středisek východních Krkonoš, o ohleduplnost a trpělivost. Parkovací plochy ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou, Janských Lázních a dalších střediscích nejsou nafukovací,“ upozorňuje mluvčí trutnovské policie Jiří Prouza.
Řidiči by se měli řídit pokyny policistů a odstavit automobily na doporučená místa. „Špatně zaparkovaná auta mohou být příčinou pozdního příjezdu vozidel záchranného systému na místa, kde došlo k úrazu či požáru,“ poznamenal Prouza.
Zimní sezona však neláká pouze poctivé občany, do hor se stahují i chmatáci. Jedná se zejména o kapsáře, zloděje zimní výbavy i osobních motorových vozidel.
Jeden takový poberta v minulých dnech násilně vnikl do jedné půjčovny zimního sportovního vybavení v Janských Lázních. Z objektu si odnesl třiačtyřicet párů sjezdových carwingových lyží a čtyřiatřicet snowboardů různých značek, vše s vázáním. Zástupce poškozené firmy škodu vyčíslil na 189 tisíc korun. Za trestný čin krádeže provedené vloupáním hrozí pachateli trest odnětí svobody až na tři roky nebo peněžitý trest.
Policie České republiky žádá všechny návštěvníky Krkonoš, aby si vždy zkontrolovali svá vozidla, zdali jsou řádně uzamčena a zabezpečena proti krádeži. „Nenechávejte volně odloženou zimní výbavu na sněhu. Při stravování je lepší mít svoje lyže nebo snowboard stále na očích,“ vyzývá mluvčí trutnovské policie.
Podle něho v přeplněných restauracích, barech a bufetech návštěvníci musejí mít vždy pod kontrolou své osobní věci a cennosti a mají dbát na to, aby měli zavřené nebo zipem uzamčené kapsy. Zloději čekají na chyby, které jsou mnohdy zcela zbytečné.
Prouza také připomněl, že na sjezdovkách je nutné, aby všichni dodržovali pravidla bezpečnosti a ohleduplnosti. Ne každý lyžař či snowboardista je vrcholový sportovec. „Každý rok záchranáři při zimních sportech ošetří desítky úrazů. Každým rokem si hory berou i daň nejvyšší, lidský život,“ dodal policejní mluvčí Jiří Prouza. (hd)