On tvrdil, že ji napadl vlastně jen lehce. A především nechtěně, byl totiž pod vlivem alkoholu.

Přesto byl Jan Z. ze Svitavska odsouzen ke tříletému vězení za zmlácení přítelkyně, jež v době útoku byla ve čtvrtém měsíci těhotenství. Verdikt vynesl Krajský soud v Hradci Králové a případ je dalším dílem seriálu o nejzajímavějších případech, jež musel v právě končícím roce 2015 řešit. Průšvih se stal v únoru, pachatel byl odsouzen na konci října. Žena vypovídala až u soudu, na policii mlčela. Problém byl i v tom, že si z ataku prakticky nic nepamatoval.

Muž se osudného dne vrátil z návštěvy u souseda, byl pořádně pod vlivem. Poté začala mezi párem čekajícím potomka hádka. „Nechtěně jsem na ni dvakrát spadl, z toho jednou kolenem na obličej," vykládal muž u soudu. Tehdy byl „jen" obžalovaný. Jeho slova byla pochybná, žena totiž byla vážně zraněná. Měla zlomenou čelist, navíc byla v bezvědomí. Objevila ji druhova dcera a napadená se probudila až po dvou dnech
v nemocnici.

„Nejprve ji strkal v kuchyni, následně ji chytil pod krkem, vyzvedl ji nad úroveň podlahy a opakovaně s ní udeřil o zem, kde poškozená zůstala v poloze na zádech. Poté jí opakovaně dupal nohama, na kterých měl obuté látkové pantofle s pěnovou podrážkou, na hlavu, do oblasti obličeje, dále na hrudník a břicho," vypočítala státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Sílu ataku výrazně umocnil také rozdíl v postavách. Zatímco žena má necelách padesát kilo a neměří ani sto padesát centimetrů (navíc byla ve čtvrtém měsíci), útočník měří 185 centimetrů a váží devadesát kilo.

„Napadl svoji přítelkyni 
v úmyslu způsobit jí těžkou újmu na zdraví," byla přesvědčena státní zástupkyně. „Začala křičet, že se podřeže, proto jsem jí dal tři facky, abych ji uklidnil," oponoval Jan Z. Je pravda, že žena už se nějakou dobu před tímto nejvýraznějším problémem po hádce pořezala na zápěstí a poté se léčila na psychiatrii. Jenže 
v tomto případě důrazně verzi o sebevraždě odmítla, jako hlavní důvod fatální rozepře našla partnerovo pití.

„Často chodil k sousedovi popíjet, vracel se opilý a pak mi vyčítal, že se nestarám dostatečně o domácnost. Jednou se mě to tak dotklo, že jsem se pořezala na zápěstí. To pak zavolal záchranku a nějaký čas jsem byla na psychiatrii," vypovídala. „Jinak je to dobrý člověk. Když se napije, je však agresivní. Měl tendenci mě vychovávat. Čekáme spolu dítě, které jsme oba chtěli. Mám ho stále ráda, a to i přesto, co mně udělal," dodala žena. V době útoku spolu žili vlastně jen půl roku.

Z večera na konci února si pamatovala jen fakt, že její přítel přišel z návštěvy u souseda opilý. „Poté mi začal kázat a nakonec mě zmlátil," pronesla. Výtky se prý měly týkat především vedení domácnosti. Ona mu prý vytýkala, že ji mlátí, že je stejný jako její rodiče.