Tomáš Zdechovský se nezúčastnil setkání se sociálním úřadem, jeho úkolem bylo jednat o případu matky Evy Michalákové a jejích dětí v norském parlamentu.

„Před odjezdem jsme se dohodli, že na jednání s norskými sociálními pracovníky půjdou s paní Michalákovou její český a norský právník, poslankyně Jitka Chalánková a europoslanec Petr Mach. Já jsem byl od rána v norském parlamentu, kde jsem hovořil s politiky, s nimiž spolupracuji, s novináři a s aktivisty," řekl Deníku europoslanec.

Dodal, že norští poslanci z toho byli „poněkud šokováni", protože na podobná jednání a návštěvy nejsou zvyklí.

Tomáš Zdechovský zdůraznil, že se při jednání v Norsku nezabýval jen případem Evy Michalákové. „Vedle  něj tam mají na čtyři stovky podobných kauz, které se týkají i rodin dalších cizinců – Estonců, Lotyšů, Litevců či Poláků… Je to obrovský problém."

Ať případ vyšetří expertní skupina

K výsledku jednání Evy Michalákové s norskými sociálními pracovníky, z něhož vyplynulo, že děti bude moci vídat ještě méně než dosud, europoslanec podotkl, že jde jen o zdánlivě špatný výsledek. „Vždyť oni (norští sociální pracovníci) chtěli ty děti dát k adopci! Nyní od toho však na základě naší intervence ustoupili," prohlásil.

Podle něj pěstouni, v jejichž péči jsou chlapci umístěni, tvrdí, že děti se jim teprve dodatečně – po třech letech – svěřily, že je rodiče bili.

To, že norská sociální služba chce dát chlapce k adopci, si myslí i poslankyně Jitka Chalánková. „Norové zcela očividně postupnými kroky vytěsňují matku ze života chlapců a usilují o adopci. Jak jinak si vysvětlit zkracování schůzek," uvedla Chalánková po návratu z Norska.

Podle europoslance Zdechovského by Česko mělo do Norska poslat expertní skupinu, která by celý případ důkladně vyšetřila. „Pokud se žádné provinění matky neprokáže, budeme požadovat stamilionové odškodné," upozornil.

Vývoj případu
- Norská sociální služba odebrala českému páru chlapce Michalákovy v květnu 2011 po udání z mateřské školy pro podezření z pohlavního zneužívání.
- Policie vyšetřovala rodiče, vyšetřování však zastavila.
- V únoru 2012 úřady rodiče zbavily práva na péči. Děti se dostaly ke stálým pěstounům, každé žije v jiné rodině. Matka mohla syny vidět dvakrát ročně po dvou hodinách.
- Norské soudy její dřívější odvolání odmítly, loni se obrátila na Evropský soud pro lidská práva. Ten její stížnost nepřijal.
- Norští advokáti Evy Michalákové v Norsku podali žalobu a žádají o svěření dětí do její péče.
- Z úterního jednání v Norsku vyplynulo, že Michaláková bude moci zřejmě své děti vídat ještě méně než dosud, dvakrát ročně na 15 minut.
- Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že se obrátil na norskou premiérku se žádostí o důkladné posouzení případu.