Vymyšlené historky

Podle obžaloby se žena dopouštěla podvodů v letech 2006 až 2011. „Převážně v Hradci Králové, ale i na dalších místech v České republice v podvodném úmyslu získat neoprávněně peněžní prostředky a tyto následně užít pro svou potřebu vylákala od celkem sedmi fyzických osob finanční částky v měně CZK a EUR, a to buď jako krátkodobé půjčky nebo investice za účelem slibovaného zhodnocení," píše se v obžalobě.

Podle státního zástupce si obžalovaná vymýšlela nejrůznější historky, kterými své oběti přiměla, aby jí svěřily své peníze. Slibovala jim například, že jejich peníze zhodnotí nákupem valut nebo zúročením na výhodném účtu, tvrdila jim také, že musí vložit peníze na svůj bankovní účet, aby byl odblokován.

Poškozeným pak předkládala padělané nebo pozměněné dokumenty, které měly prokázat, že její finanční situace je dobrá, nebo dokázat, že půjčené peníze jim už vrátila.

Žalobce také upozornil, že  žena dobře věděla, že finance nezhodnotí a ani je nebude moci věřitelům vrátit, i když jim slibovala, že jim je vrátí ve velmi krátké době. Byla totiž zadlužená u lidí, bank i úřadů a navíc měla na krku řadu exekučních řízení.

Od sedmi lidí původně vylákala více než 12,5 milionu korun, a i když část peněz vrátila, celková škoda přesáhla 10,6 milionu. Macháčkové hrozí až desetileté odnětí svobody.

Hlavní líčení se večera nemohlo konat. „Paní obžalovaná se omluvila kvůli péči o nemocné dítě předškolního věku," řekla včera Iva Matušková z královéhradeckého Krajského soudu.