Právník mluvil, on chvílemi přivíral oči, pak si držel v hlavu v dlaních – a také se smál.

Martin Tluka, výrazně potetovaný chlap v kraťasech, poslouchal státního zástupce Jana Vodičku, který právě odůvodňoval tresty, jež navrhl devíti členům skupiny, která v Hradci Králové v posledních čtyřech letech vyráběla a distribuovala pervitin.

A právě Tluka byl hlavou chobotnice. „Všechno se dělo z nařízení Martina Tluky. Ve výpovědích se obžalovaní navzájem usvědčují," řekl státní zástupce při závěrečné řeči.

„Všechno do sebe zapadá, je to pěkně popsaný případ," dodal později před soudní síní.

Tlukovi navrhl nepodmíněný trest deset a půl roku až jedenáct. Proč tak vysoká sazba? „Jeho doznání není kvalifikované," vysvětlil Vodička.

V praxi to znamená, že se Tluka přiznal pouze k několika málo prodejům pervitinu. Jenže to policistům a státnímu zástupci nesedí.

„Šlo o stovky případů, to je děsivé číslo," řekl Vodička. „Pro nás to byl, co se týče počtu obviněných i množství vyrobené drogy, největší případ," doplnil Jan Mihula, vyšetřovatel z krajské policie, který společně se dvěma kolegy a také celníky stál za odhalením skupiny.

Ta vyráběla a prodávala drogu celé čtyři roky, její obrat mohl činit až 10 milionů.

„Najdeme tam všechny fáze. Je tam dovoz léčiv, výroba i prodej látky," popsal státní zástupce. „Nemyslím si, že je výroba tou nejzávažnější částí. Kdyby nedováželi léky z Polska, museli by drogu vyrábět v mnohem menší množství."

Dovoz a výrobu měli na starosti další členové spolku. Například Jakub Froněk, pro nějž navrhl státní zástupce trest šest až šest a půl roku.

Další obžalovaní se pohybují v rozmezí podmínky až pěti let nepodmíněně. Rozsudek by měl soudce Petr Mráka vynést příští týden.