Počet obětí heparinového vraha Petra Zelenky nemusel být tak velký. Důvod? Lékaři totiž měli již v květnu 2006 podezření, že zvýšené krvácení u pacientů způsobuje heparin. Bylo to přesně v době, kdy Zelenka začal bezmocným lidem heparin píchat.

Výpovědi si odporují

„Hned u prvního pacienta, který v květnu krvácel celkem třikrát, jsme se domnívali, že je za tím heparin,“ řekla minulý týden před soudem Havlíčkově Brodě lékařka transfuzního oddělení z havlíčkobrodské nemocnice Gabriela Cyranyová. Vypovídala jako svědkyně v kauze exředitele nemocnice Josefa Pejchla, který čelí žalobě kvůli zamlčování vražd.
Svědectví Cyranyové je v rozporu s tím, co od začátku tvrdil primář oddělení ARO Pavel Longin.
„Netušili jsme, že krvácení způsobuje heparin. Podezření jsme měli až v srpnu. Definitivně se to potvrdilo až v září u pacienta Motla,“ řekl Longin před soudem v Hradci Králové.

Byli si sebou jistí

Proč lékařům trvalo dlouhých pět měsíců, než přišli na příčinu krvácení, když měli podezření na heparin již u prvního poškozeného pacienta? Podle mluvčího ministra zdravotnictví Tomáše Cikrta může být za vším syndrom bílého pláště.
„Lékaři si zřejmě byli příliš jisti sami sebou, než aby udělali více testů hned v počátku, ale na druhou stranu jim to nelze příliš vyčítat, protože v jiné nemocnici by postupovali stejně. Je ale také pravdou, že v jiné by to odhalili za dva nebo tři dny,“ myslí si Cikrt, který věděl o tom, že lékaři měli podezření na heparin hned ze začátku.
„Je to divné, zřejmě se tomu dostatečně nevěnovali,“ uvedl Cikrt. A důvod? Lékaře zmátl těžký zdravotní stav pacientů.

Pátrali i s kolegy

„Když jsme zjistili, že u pacientů nebyl heparin ani ordinován, nebo ne v takové dávce, která by způsobila neměřitelné koagulační časy, hledali jsme dále jiné příčiny, které jsme ve spolupráci s konzultanty z vyšších pracovišť našli v těžkém komplikovaném stavu pacienta. Heparin jsme tedy hledali vždy, u všech případů,“ vysvětluje Cyranyová.

Lék tělo vstřebalo

Zjistění heparinu jim komplikoval i fakt, že poločas rozpadu léku na ředění krve je asi jedna hodina.
„Mnohdy nebyl čas testy u pacienta udělat okamžitě, protože se lékaři museli věnovat dalšímu těžce nemocnému pacientovi. Teď, když všichni vědí, jak to bylo, je snadné neustále naše lékaře kritizovat,“ řekla mluvčí nemocnice Petra Černo.