O strašidelný budíček se jim postaral čtyřiadvacetiletý pyroman Tomáš Houdek. Ten nejprve v Pichlově ulici pomocí kapesního plynového zapalovače podpálil několik popelnic a poté se vydal přímo k jejich domu, kde již popustil uzdu své vášně naplno.

„Podle obžaloby pronikl do sklepních prostor domu, kde se mu podařilo založit požár několika sklepních kójí. Jenže požár se v krátké době nekontrolovaně rozhořel skrze světlík až do podkroví,“ uvedla nám soudkyně pardubického okresního soudu Anna Sobotková.

Díky rychlému zásahu hasičů se podařilo požár zastavit relativně včas. Oheň podle pojišťoven způsobil škody „jen“ za devět set tisíc korun a poškodil celkem sedm bytů. Hasičům se však podařilo zachránit hodnoty v celkové výši jedenáct milionů korun!

„Požáry ve světlících nebo také výtahových šachtách jsou zvlášť nebezpečné, neboť při nich dochází k takzvanému komínovému efektu – rychlému šíření ohně po celé délce šachty a vznikům vysokých teplot. V takovém případě je nutná okamžitá evakuace ohrožených obyvatel. U podobných akcí zasahujeme až desetkrát do roka,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

VÍCE O PŘÍPADU ČTĚTE ZDE

Hasiči tak v osudný den v ranních hodinách museli evakuovat vyděšené nájemníky dvou vchodů a jen se štěstím nebyl při požáru nikdo zraněn.
Pachatel však spravedlnosti na dlouho neunikl. Hned druhý den jej totiž zadrželi policisté a mladý muž se ke svým činům při výslechu doznal.

Sám na sebe upozornil, a to už ve chvíli, kdy hasiči ještě stále v domě zasahovali. Nabízel jim totiž pomoc a policistům dokonce i popis údajných pachatelů.

Před pardubickým okresním soudem pak v minulých dnech mladý žhář vyslechl svůj trest.

„Muž byl odsouzen k tříletému trestu s podmíněným odkladem na čtyři léta. Dále mu byla uložena podmínka, že během této doby musí uhradit způsobenou škodu. Navíc mu byla uložena další podmínka spočívající v naprostém zákazu konzumace alkoholu, který u něj zhoršuje schopnost kontrolovat jeho duševní poruchu a musí také pravidelně docházet na nařízenou ambulatní léčbu, kde se mimo jiné podrobuje také testům na požití alkoholu,“ uvedla k případu soudkyně Sobotková.