Začátek hlavního líčení byl nejprve zdlouhavý a poté bleskový. Po nekonečné řeči státního zástupce pronesla obžalovaná Ivana Kopsová vlastně jen pár vět.

Žena původem z Rychnova nad Kněžnou, která podnikala například v Kostelci nad Orlicí či Praze, má přitom podle všeho co vysvětlovat. Kvůli podvodu stojí před Krajským soudem
v Hradci Králové a podle trestní sazby by mohla strávit až osm roků za mřížemi.

Nejprve si vzal slovo 
státní zástupce Pavel Bužga. Z dokumentu četl déle než čtyřicet minut obžalobu, zabýval se všemi jednotlivými případy, jež jako žalobce dává Kopsové za vinu. A nakonec ke všemu pronesl: „S podrobnostmi odkazuji na písemné vyhotovení obžaloby."

Obžalovaná: Všechno jsem řekla policii

Naproti tomu Kopsová, bledá blondýna v černém oblečení, jen odkývala soudci Zdeňku Šulcovi své iniciály a pak se rozhodla: „Nebudu vypovídat. Odkazuje se na své výpovědi na policii."

Proto její slova předseda senátu četl ze spisu. Pětačtyřicetiletá žena se v nich vyjadřuje k obžalobě, jež ji viní z mnoha podvodů. Její praktiky přitom byly podle státního zástupce i vyšetřujících policistů vlastně neměnné.

Pracovala jako realitní makléřka, při tomto zaměstnání se seznámila 
s mnoha lidmi. Těm později začala nabízet velmi výrazné zhodnocení jejich peněz. Pro příklad - jednomu muži tvrdila, že mu po třech měsících, na něž jí půjčí půl milionu korun, vrátí o sto padesát tisíc víc.

Peníze se k důvěřivcům nikdy nevrátily. Tedy podstatná část investovaných prostředků. Proto je škoda vyčíslena na téměř 13 milionů korun.

Kopsová se na policii hájila v několika vlnách. Poprvé v prosinci 2015, poté ještě v průběhu jara nynějšího roku. Často se omlouvala kvůli špatnému psychickému stavu. Bere antidepresiva, dokonce se pokusila o sebevraždu.

Přesto se ke svým skutkům vyjádřila. „Uvědomuji si, že jsem udělala chybu," prohlásila například. Vinu však hodila také na poškozené: „Všichni mi věřili, nechtěli ani smlouvy. Rozhodnutí bylo jak moje, tak jejich. Sami přišli s tím, že by chtěli investovat."

Měla jasno i v tom, proč se nakonec její kauza dostala až k procesu. „Tlačili na mě soudem, mysleli si, že peníze někde jsou. Zajímalo by mě, kde si asi myslí, že by mohly být."

Ona sama uvedla jako důvod milionového průšvihu kooperaci s jakýmsi mužem původem z Havlíčkova Brodu. Prý byl asi 180 centimetrů vysoký, měl tetování na noze, chodil elegantně oblečený a jezdil černým BMW.

S ním prý dělala obchody, s ním zhodnocovala peníze svých klientů. Jenže spolupráce postupně uvadla a muž, jehož pojmenovala Gáber, se přestal ozývat. Žádné smlouvy spolu neměli, ze začátku je údajně podepisovali, ale po dokončení každé transakce je roztrhali.

„Nechci uvést, kde peníze skončily. Ale tam, kde skončily, odtamtud je nedostanu," prohlásila obžalovaná Kopsová. Slíbila také, že bude škodu splácet, prý až jí to dovolí její špatný zdravotní stav.

Proces by měl podle plánu pokračovat až do pátku tohoto týdne.

Nemám peníze ani na zubaře
Na ženu obžalovanou
z podvodů její kauza viditelně dopadla. Ivana Kopsová se pokusila o sebevraždu, léčila se na psychiatrii v Bohnicích. Navíc je prý prakticky bez prostředků.
„Nemám peníze. Každý den si lepím zuby, nemám ani na zubaře," prohlásila při jednom výslechu. „Vyšetřování na policii mě vyčerpává. Byla jsem na hranici života a smrti a můj zdravotní stav je velmi vážný," upozornila.
Postěžovala si také na internetové diskuze, kde
je propírána jako podvodnice. „Nikde mě nevezmou ani jako prodavačku tabáku."