Na Ostravsku lapili policisté trojici zlodějů. Říkali jim navrtávači, inspirovali se totiž způsobem poslkého gangu, který dopadli jejich kolegové z Královéhradeckého kraje. A jejichž případ je posledním dílem seriálu o největších kauzách roku 2014, jež měl na programu Krajský soud 
v Hradci Králové.

O jak velkou akci jde, dokomentuje fakt, že hlavní líčení pokračuje i tento týden – a rozsudek během něj rozhodně ještě nebude vynesen. Čtveřice Poláků je totiž obžalovaná, že na území České republiky vykradla na devět stovek domů. Způsobila tak škodu přes 12 milionů korun.

Navrtávači se jim říká podle stylu, jakým se dostávali do domů. Navrtali totiž plastové rámy oken či dveří a poté měli cestu volnou. Používali vrták číslo deset a inspiraci (stejně jako cíle) hledali na webu.

Trezor s 1,5 milionu

„Tahle metoda je známá. Všechno si o ní najdete na internetu," popisoval Radoslaw Stanislaw Kukla, jeden z obžalovaných. „Měli jsme ruční vrtačku," prozradil.

Právě on byl podle všeho mistrem tohoto oboru. V případech, k nimž se přiznal, vždy navrtával.

Největší lup si odnesli po výjezdu do Plzeňského kraje, sebrali trezor s milionem a půl. Ale nejčastěji „navštěvovali" Pardubický a Královéhradecký kraj. Vysvětlení je jednoduché: Z domova to neměli tak daleko.

Už zmíněný Kukla byl také mozkem týmu. V roce 2009 prý po autonehodě přišel o práci „tak nějak u kávy" se dohodl 
s kamarádem z mládí Henrykem Romanem Kaczanowskim, že začnou loupit.

„Moje žena byla jako had," vysvětloval Kukla. „Našla si jiného a úplně všechno mi vzala, všechny peníze. Zůstalo mi jenom auto a pes."

Nakonec přibrali do party ještě dva – benjamínkovi sestavy bylo osmnáct let, nejstaršímu čtyřicet. Nyní tři z nich sedí ve vazbě, nejmladší dochází k soudu jako svobodný muž.

Poláci se postupně přiznali k několika desítkám krádeží, zdaleka ale ne ke všem, z nichž jsou obžalováni.

„Stříbro jsme nebrali, nemá žádnou cenu. A proč bych kradl sto dvacet pět filmů na DVD? Co bych s nimi dělal?" komentoval Kukla předměty, jež podle obžaloby zmizely 
z domů po celém Česku.

Jemu a jeho kolegům hrozí za krádeže desetiletý trest.

Kauzy roku 2014
Které případy řešené Krajským soudem v Hradci Králové byly 
v roce 2014 nejsledovanější?
Chrání syna: Jeho syn byl odsouzen na třináct let za brutální napadení kadeřnice v Hořicích, otec se pustil do boje za změnu.
Zavraždil seniorku: Není agresor, nikdy neměl problémy, přesto zabil paní, kterou znal. 
Byl odsouzen na sedmnáct let.
Pronásledovaný europoslanec: Tomáš Zdechovský vyhrál soud se dvěma ženami, které ho měly pronásledovat a obtěžovat.
Vyhrožoval exekutorce: Prý chtěl upozornit na bezpráví, které páchají exekutoři. Proto jedné z nich brutálně vyhrožoval. Nakonec odešel s podmínkou.
Rodiče „lékaři": Přestali dávat synovi inzulin, prý na radu léčitelů. Dítě zemřelo, oni jdou do vězení na patnáct roků.
Obří podvod: Alexander Dostál je obžalován, že obral důveřivce o 421 milionů korun.
Zavraždila děti: Žena byla potrestána dvaceti lety, protože po porodu zabila své dvě děti.
Výrobci pervitinu: Skupina mladíků vyráběla v Hradci drogy, její šéf dostal 10,5 roku.