Zmírnil tak rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové, který zlodějům v lednu vyměřil tresty od tří let do 8,5 roku. Muži se ke krádežím částečně přiznali.

Na 6,5 roku půjde do vězení Petr Velký, který se účastnil všech krádeží. Jeho hlavní spolupachatel Pavel Švrčina dostal o rok mírnější trest. Libor Žihala, který se podílel pouze na zhruba pětině trestných činů, stráví ve vězení 2,5 roku. Dvouletý trest pak soud uložil Romanu Žlebkovi. Všechny muže poslal odvolací senát do věznice s ostrahou, v minulosti totiž byli trestáni.

Rozsudek padl například za vykradení prodejny vláčků v Německu, čímž gang způsobil škodu více než 2,5 milionu. Modely za téměř půl milionu si pak obžalovaní odnesli z Vagonářského muzea ve Studénce na Novojičínsku.

V červenci 2009 vyloupili také Železniční muzeum v Lužné na Rakovnicku. Mezi ukradenými exponáty byl i model parní lokomotivy, jehož hodnotu znalec stanovil na 600 tisíc. Soudce prvoinstančního soudu pak vyčíslil částku dokonce na 1,5 milionu, protože modelář prý při jeho výrobě strávil nepředstavitelné množství vysoce odborné práce. Soudcův postup však odvolací senát neschválil. Soud tak uložil mužům tresty v dolní polovině trestní sazby. „Škoda, kterou způsobili, pouze o málo přesahuje hranici pro škodu velkého rozsahu,“ uvedla soudkyně Jana Kurešová. Tresty, které jim uložil prvoinstanční soud, označila za nepřiměřeně přísné.

Velký a Švrčina byli podle žalobce fanoušky železničních modelů. Část ukradených vláčků se podařilo vrátit původním majitelům.

Čtete také:'Vláčkoví zloději' odešli s tvrdými tresty