Kriminálníci ukradli během pár dní pět aut

Největší lup se neznámému kriminálníkovi podařil na Slezském Předměstí, kde odcizil luxusní mercedes v hodnotě půl milionu korun. Drahé auto zmizelo také v Holohlavech, a to Opel Vectra za 300 tisíc.

„Na Novém Hradci neznámý zloděj ukradl hondu v ceně 130 tisíc korun, v Chlumci nad Cidlinou to byl citroën. V tomto případě je škoda 180 tisíc. Poslední případ máme hlášený ve středu, kdy z parkoviště v ulici Víta Nejedlého zmizel zelený peugeot. Majitel škodu vyčíslil na 150 tisíc korun,“ pokračuje ve výčtu policejní mluvčí Anna Pešavová.

Šance, že okradení své auto někdy získají zpět, je sice malá, ovšem existuje. Policii se například podařilo najít v Hradci odcizený Nissan Navara za 950 tisíc korun, a to po 20 měsících v Kutné Hoře.

Zloději řádí na Moravském Předměstí

Bydlíte na Moravském Předměstí a vlastníte Škodu Octavia? Tak to se raději podívejte z okna, jestli vám před domem ještě vůbec vaše auto stojí. Jste totiž nejohroženější skupinou obyvatel v krajském městě.

Statistická čísla jsou neúprosná. Ačkoliv letos v Hradci Králové mizí méně automobilů než v předchozích letech, nejvíce zloději řádí právě na Moravském Předměstí, zvláště na Benešově třídě.

A šance na objasnění případu? Podle policie tak jedna ku čtyřem.

„V celém Hradci bylo od ledna do konce listopadu ukradeno 95 aut. Ovšem vloni jsme ve stejné době vyšetřovali o 41 případů více,“ připomíná policejní mluvčí Anna Pešavová. „Na dračku“ jdou nejvíce škodovky, hlavně octavie. Následují značky Peugeot a Ford. Spravedlnost však není vždy slepá a občas si počíhá i na téměř nepolapitelné kriminálníky. Policii se například letos v červenci podařilo rozbít tříčlenný gang, který řádil po celé zemi.

Jen na Hradecku si od března do května na své konto připsal devět ukradených octavií. „Následně byly rozmontovany na náhradní díly. To je obvyklý postup. Vozy se mnohdy kradou buď přímo na zakázku, nebo právě kvůli součástkám. Mnoho aut také končí s falešnými doklady za hranicemi,“ popisuje Pešavová.

Obrana proti takovým zlodějům – specialistům? Podle odborníků neexistuje. „Pokud se někdo rozhodne vůz ukrást, nezastaví ho žádné bezpečnostní zařízení,“ potvrzuje policejní mluvčí.

Pachatelé už dávno nepoužívají jen hrubé násilí či staré známe triky. Pomáhá jim i moderní technika, například speciální laptopy, které jinak automechanikům slouží k práci s palubním počítačem.

Kuriozity aneb Proč neukrást i trabanta

Zloději kradou auta obvykle v noci. Chrání je tma, na vše mají poměrně hodně času. Někdy ovšem stačí k úspěšnému lupu jen několik málo vteřin. Na neopatrnost takto doplatil muž, který v Hradci Králové zastavil na o kraji silnice, nechal klíčky v zapalování a šel si do trafiky koupit noviny. Sotva ušel několik kroků, zloděj mu skočil do auta a odjel.
Zřejmě jen dotyčný lapka sám ví, proč ukradl nepojízdný vrak pětatřicet let starého trabanta. Ten zmizel v polovině října v Zachrašťanech na Novobydžovsku. Majitel vyčíslil škodu na dva tisíce korun. Nedávno zmizel také podobně vyhledávaný „exponát“, vhodný spíše do muzea, a to v Třebechovicích – Škoda 105S.
Není vůbec neobvyklé, když se z domnělé krádeže vyklube pouhá zapomnětlivost. Nešťastný majitel nebo majitelka auta téměř pláčí mužům zákona na ramenou, že jim někdo odcizil čtyřkolového miláčka. O chvíli později si však uvědomí, že večer před tím nenašli u domu volné místo a jejich vůz v pořádku stojí o dvě ulice opodál.